Bugun...ADD SAMSUN; ATATÜRK’SÜZ BİR TÜRKİYE DÜŞÜNÜLEMEZ.
Tarih: 17-09-2018 23:32:45 + -


İstanbul’da ki yeni hava limanın adının Atatürk olmasıyla ilgili olarak, Samsun ADD şubesi ve eş zamanlı olarak tüm ülkede imza kampanyası başlatıldı. İmza standı 1 Ekim tarihine kadar Samsun’da Süleymaniye geçidinde halkımızla buluşacaktır diyen Samsun ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, açıklamasında şunları kaydetti.

facebook-paylas
Tarih: 17-09-2018 23:32

ADD SAMSUN; ATATÜRK’SÜZ BİR TÜRKİYE DÜŞÜNÜLEMEZ.

“Değerli Samsunlular; Bugün burada yaptığımız basın açıklaması Genel Başkanımız Prof. Dr. Süheyl Batum Bakırköy’de olmak üzere tüm ADD Şubeleri tarafından eşgüdümlü olarak yapılmaktadır ve bu imza kampanyası 1 Ekim’e kadar devam edecektir. Ülke gündemindeki yoğunluk herkesin malumudur.  " Yeni Türkiye Yeni Tarih" zihniyetiyle hareket eden; Atatürk Devrimi 'nin tüm kazanımlarını yok etmek çabasındaki siyasi anlayışın hızlı adımlarla yol aldığını hep beraber izlemekteyiz.  Birçok konuda (Statlar, köprüler, Üniversiteler) toplumumuza " iyi ve olağan bir iş ya da hizmet" yapılıyor algısı verilmeye çalışılsa da, " Atatürk ‘süz bir Türkiye, Atatürk' süz bir tarih" yaratma gayretleri açıktır. Eğitimde de Atatürksüz Müfredat gibi… Son günlerdeki gündem yeni yapılan havalimanıdır. Önce adı sonra burada hak arayan işçileriyle gündemdedir. Hemen belirtmeliyiz ki, İstanbul’daki yeni havalimanının ismi ile ilgili tavrımız çok net ve kesindir: Adı ATATÜRK olarak kalacaktır. Bu yeni havalimanı ihalesinin, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığı algısı yaratılarak; Atatürk Havalimanı’nın genişletilmesi ya da modernizasyonu değerlendirilmeden projelendirildiğine ve başlatıldığına inanmaktayız. Bunun bir nedenin de sırf  “Atatürk” adına, iktidarın duyduğu rahatsızlık olduğunu da çok iyi bilmekteyiz. Yeni Havalimanının ihalesi aşamasında; ÇED raporları, ilgili meslek kuruluşlarının tespitleri ve uyarıları siyasi iktidarca hiç bir şekilde dikkate alınmamış, tamamen siyasi bir bakışla projenin yapımına onay verilmiştir. İstanbul'un kuzeyinde, Karadeniz'in kıyısında yapılan yeni havalimanının yer seçimi de yanlıştır. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda heyelan alanı olduğu belirtilen bölgede; Deniz doldurularak yapılan yeni havalimanı görünmez tehlikelere açıktır. Projeyle kuşların yuvaları yıkılmış, içinde yaşayan hayvanlar sürülmüş, kıyısındaki ağaçlar kesilmiş ve göletler doldurulmuştur. Yani AKP’nin her zaman ki gibi bir doğa yıkım projesidir” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, Yılmaz Tuluk ve Evre Kabadayı dahil, ayakta duran insanlar ve açık hava

Dr.Işık Özkefeli açıklamasını şöyle sürdürdü. “Toplumda, “dünyanın en büyük havaalanı yapılıyor”, ancak, ”bazı kesimler yapılan her iyi şeye olduğu gibi bu havaalanına da karşı çıkıyor “izlenimi tüm yandaş medya eliyle yaratılmıştır. Şimdi; 3. Havalimanıyla, İstanbul Atatürk Havalimanının kapatılacağını ve Millet Bahçesine dönüştürüleceğini bizzat Cumhurbaşkanı söylemiştir. Ancak, bu bir taşınma, bir geçiş ve bir yer değişikliğidir. Bu nedenle isim değiştirilemez, başka bir isim verilemez, yeni bir isim aranamaz. Nitekim 3. Havalimanı'nın isminin yine İstanbul Atatürk Havalimanı olarak korunması, siyasi olduğu kadar, hukuki, hatta ahlaki bir zorunluluktur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun, mazlum ulusların efsanevi kahramanının, Türk Milleti'nin kurtarıcısının adının, ülkenin en büyük havaalanına verilmesinden daha doğal ne olabilir ki? Şimdi ortada bir sonuç vardır: Havalimanı yapılmıştır. 29 Ekim’de Cumhuriyet’imizin ilanının yıl dönümünde hizmete açılacağı duyurulmuştur. Bu nedenle, GYK tarafından bir eylem planı hazırlanmıştır. İlk adım, imza kampanyası yapılarak kamuoyu yaratmak, toplumu bilgilendirmektir. İktidar isim verme konusunda aksi tavrını devam ettirirse, yasal ve demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanarak kitlesel eylemlere başlamak ikinci adım olacaktır. Bu nedenle,  diğer demokratik kitle örgütleri, tüm kurum,  kuruluş ve kişilerle görüşmelere başlamış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

 

ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Özkefeli, açıklamasının sonunda şunları ifade etti. “Havalimanı inşaatında çalışan işçiler, aylardır ödenmeyen maaşlarının verilmesini ve yeme, içme, yatma gibi temel gereksinimlerinin sağlıklı koşullarda karşılanmasını isteyerek, şu anda eylem yapmaya başlamışlardır. Ancak eylem yapan işçilere biber gazıyla müdahale edilmiş ve birçoğu gözaltına alınmıştır. İşçilerin haklı ve insani direnişi baskı altındadır. Siyasi iktidarın emekçiye, alın teriyle geçinene, işçiye bakışını bilmekteyiz. Havaalanını bir an önce bitirmek için emeği ve işçiyi ayakaltına alanların karşısında olduğumuzu ilan ediyoruz. Bizim anlayışımızda emek en yüce değerdir. Merkezde insan vardır. İnsanı ve emeği dışlayan her görüşe mesafeli duruşumuzu korumaktayız. Havaalanında çalışan işçilerin haklı direnişini ve Cargill işçilerinin başlatmış olduğu eylemi de desteklemekte ve takip etmekteyiz. Burada bir defa daha; 1981 de UNESCO'nun 152 ülkenin oybirliğiyle yapmış olduğu uluslararası Atatürk tanımını yeniden anımsamakta yarar görüyoruz: " Atatürk kimdir? Atatürk, Uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı yapmamış eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu’dur." Bu nedenle, "yeni yerindeki havalimanına" başka bir ad verilmeye çalışılması, Türk Milletinin çoğunluğu tarafından, kesinlikle "bir hakkın kullanılması ya da siyasal bir gereklilik" olarak değil, tam anlamı ile "Tarihin yeniden yazılması" ve "Atatürksüz bir tarih yaratma" çabasının yeni adımı olarak kabul edilecektir. Siyasi iktidarı uyarıyoruz. Atatürk Havaalanı adı aynen kalmalıdır. Vicdan, ahlak, vefa, hukuk bunu gerektirir. Aksi durumda Anayasal ve Demokratik haklarımızı kullanacağımızın; tüm örgütümüz ve üyelerimizle, bize inanmış milyonlarla, böyle bir yanlışı kabul etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz. 29 Ekim 2018 de, Cumhuriyetimizin ilanının 95. Yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti kendisine yakışanı yapmalıdır” dedi.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: 17 kişi, Işık Özkefeli ve Evre Kabadayı dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 16 kişi, Işık Özkefeli ve Evre Kabadayı dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, Evre Kabadayı dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 6 kişi, Evre Kabadayı ve Neslihan Naz Çiçek dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, Işık Özkefeli ve Evre Kabadayı dahil, oturan insanlar ve ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 7 kişi, Tülay Yıldız Çalıkoğlu ve Evre Kabadayı dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, Evre Kabadayı ve Işık Özkefeli dahil, gülümseyen insanlarGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Bu haber 707 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI