Bugun...ATAKUM BELEDİYE BAŞKANI CEMİL DEVECİ MESAİSİNE BAŞLADI
Tarih: 09-04-2019 22:20:24 + -


Cemil Deveci devir teslim yapılmadan önce Atakum Belediyesinin giriş kapısında kendisini bekleyen partili ve yurttaşlara şöyle seslendi. "Hoş geldiniz. Bu kalabalığımız Atakum’un bir güzelliği, demokrasisi, kendi geleceğine sahip çıkmasının bir temsilidir bugünkü bir araya gelişimiz. Biliyorsunuz belediyeler yerel yönetimler Cumhuriyet döneminin kamu kurumları kendine özgü, özle nitelikli siyasal kurumlardır.

facebook-paylas
Tarih: 09-04-2019 22:20

ATAKUM BELEDİYE BAŞKANI CEMİL DEVECİ MESAİSİNE BAŞLADI

Siyasal nitelikli kamu kurumlarıdır.  Burada Belediye başkanı ve belediye meclisi her beş yılda bir değişiyorlar. Bugün o gündür. Ama belediye bürokrasisi ve çalışanları kalıyorlar. Onlar her yeni gelen belediye başkanıyla birlikte onlar görevlerine devam ediyorlar.  Belediyeye kamu kurumu özelliği verende zaten bu niteliğidir. Yerel yönetimler bir taraftan  demokrasinin kalesidir. Beş yılda bir seçimle yönetimlerini siyasal nitelikli yöneticilerini değiştirdikleri için çalışanlar devam ettiği için belediyeler birer kamu birimidir. Siyasal nitelikli kamu kurumlarıdır. Bu kurumlar, dünyanın ve cumhuriyetin keşfettiği kurumlardır. Osmanlı döneminde de belediyecilik var ama, cumhuriyet döneminde bu niteliğini almıştır.  Bugün böyle bir gündeyiz. İyi ki varsınız ve yanımızdasınız. Biz Atakum'a hizmet etmek için varız. Atakum'un tüm bireylerine hizmet etmek için varız. Tüm hemşerilerimiz için varız. Atakum'un tümü için gönül bağı kurmak için varız. Şimdi izninizle mesaime başlamak istiyorum" dedi.

 Ardından Belediye binasında Başkanlık katına çıkarak kendisini görevini teslim etmek için bekleyen eski başkan İshak Taşçı'yla birlikte başkanlık makamına geçtiler. Başkanlık makamında da birer konuşma yapan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ve esi başkanı İshak Taşçı, konuşmalarının ardın belediyenin mührünü İshak Taşçı yeni başkan Cemil Deveci'ye teslim etti.

Başkanlık makamında Cemil Deveci mührü teslim almadan şunları ifade etti.

"Siyasetin kendi içinde beslediği bir coşkuyu yaşamaktayız bugün. Anlayışla karşılamak gerekli. Belediyeler aşağıda da belirttiğim gibi hem kamu kurumu, hem de siyasal nitelikli kurumlar. Demokrasilerde buna benzer yönetimler oluşturulmuş.  Beş yılda bir nöbet değiştirilmektedir. Belediye meclisi ve belediye başkanları 5 yılda bir değişmekteler. Belediyemiz çalışanlarıyla kamu hizmetini devam ettireceğiz. Atakum 200 bin nüfuslu bir şehir oldukça büyüdü. Herkes birlik olacak. Herkes birbirinin cenazesine düğününe derneğine gidecek ve mutluluğunu acısını paylaşacaklar. Böyle bir kent oluşturmak için ben sayın başkanında yakasını bırakmayacağım. Onu da zaman zaman davet edip bıraktığı işlerle ilgili desteklerini alacağız. Önerilerini alacağız. Bunu biraz daha geniş tutarak siyasi partilerin tümünün düşüncelerini alarak desteklerini alarak hizmet vermeye çalışacağız. Madem ki demokrasinin vazgeçilmez unsurları, STK'lar, siyasi partiler onlarında düşüncelerini alarak yolumuza devam edeceğiz. Bir ortak kurumsal akıl oluşturmaya çalışacağız. Hepimizin ve kentimizin buna şiddetle ihtiyacı var. Buradan biz yapabilirsek sanırım Türkiye kazanır. Bu ülke bizim bir birimizin arkadaşı, kardeşiyiz. Birimizin parmağı acısa hepimiz onu hissetmeliyiz. Bu nedenle böyle mutluluk ve barış ortamında Atakum'u yönetmeye çalışacağız. Bu vaadimden geri adım atmayacağım. Hepinizin ayrı ayrı desteklerine ihtiyacımız olacak. Basınımızın da desteklerini istiyorum. Onlarda bizim gibi kamu görevi yapan kurumlardır. Kamu görevi yapmanın sorumluluğunu her dönem hissetmesini talep ediyorum. Her dönem kendilerini izleyeceğim. Onlarda kamu vasfı ve niteliği ve sorumluluğu içerisinde bu kente hizmet etmelerini onlardan da talep ediyorum. Bunu söylerken hem eleştiriler oldu hem de basınımızın desteklenmesi gerekiyor. Basın önemli bir organ ve kurumdur . Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır.  Siyasetin kamuya taşınmasının en önemli organlarından birisidir. Ancak bu dediğim çerçevelerde olursa. İshak beye ve önceki dönem meclis üyelerine verdikleri hizmetlerden ötürü huzurunuz da teşekkür ediyorum" dedi

Görevi devreden eski  belediye başkanı İshak Taşçı'da mührü teslim etmeden önce şunları söyledi.

"Öncelikle 31 Mart seçimlerinde Atakum halkının tercihi olarak seçilen başkan Cemil Deveci'ye ve meclis üyelerine başarılar diliyorum. Başkanın ayrıca bu güzel düşüncelerine ise ayrıca teşekkür ediyorum.   5 yıl boyunca Atakum ilçemize güzel hizmetler yaptığımıza inanıyoruz. Bu süreçte bildiğiniz gibi bizim adaylığımız söz konusu değildi. Cemil bey ile Zihni beyin demokrasi yarışları vardı. Halkımızın teveccühü noktasında Cemil beyde karar kılındı. Saygıyla karşılamaktayız. Cemil bey inşallah bizim yaptığımız, güzel hizmetlerin üzerine kendi güzel projelerini de katarak görevini yerine getirir. Atakum ilçesine güzel hizmetler yapacağına bir Atakum sevdalısı olarak az önce başkanımızın dediği gibi bizim ihtiyacımızın olduğu her noktada fikrimizin alınmak istediği her zaman göreve hazırız. Birikim ve tecrübemizi paylaşmaya her zaman hazır olduğumuzu da söylemek isterim.  Cemil beyle bizim tek derdimiz var oda Atakum ve Atakum halkı. Amacımız aynı. Atakum yararına güzel işler yapılsın istiyoruz. Bizim için makamlar gelip geçicidir. Güzel fikir ve projelerinde kendisine destekçi olacağız. Yapılacak olan her güzelliğin yanında var olmaya çalışacağız. Cemil başkana Karadeniz’in birincisi Türkiye'nin yıldızı bir kenti bırakıyoruz. İnşallah yüce rabbim kendisini utandırmak ve yolu açık olsun. Biz her zaman Atakum'u evimiz, Atakum halkını da ailemiz olarak gördük ve örmeye devam edeceğiz" dedi.

Karşılıklı konuşmalarında ardından Atakum belediyesinin mührünü  eski başkan İshak Taşçı, yeni başkan Cemil Deveci’ye teslim ederek, belediye binasından ayrıldı.

Mehmet Rebii Özdemir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 123 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI