Bugun...BAFRA'DA TARİHİ YAŞATAN HUZUR VEREN BİR MEKAN HİZMETE GİRDİ!
Tarih: 09-04-2019 21:50:49 Güncelleme: 09-04-2019 22:13:49 + -


Samsun’un en büyük ilçelerinden birisi olan Bafra’nın merkezinde Büyükcami Mahallesinde bulunan, tahminen 100 yıllık BÜYÜK EV adını alan evde ilk yapıldığı yıllarda 15 kişi bir arada yaşamlarını sürdürmekteydiler. Yıllar sonra hane halkı tek tek dağıldıktan sonra bakımsız kalan eve 3 ay öncesinde BEKTAŞ ailesinin fertlerinden Gıda Mühendisi Süphan Feyza BEKTAŞ, büyükbabalarından kalan bu mirası en iyi şekilde hayata geçirmek için kollarını sıvadı.

facebook-paylas
Tarih: 09-04-2019 21:50

 BAFRA'DA TARİHİ YAŞATAN HUZUR VEREN BİR MEKAN HİZMETE GİRDİ!

Görüntünün olası içeriği: Süphan Feyza Bektaş, gülümsüyor, oturuyor ve iç mekan

BÜYÜK EV’in yaratıcısı Süphan Feyza’nın Yaklaşık 100 yıldan fazla geçmişi olan bu binayı yeniden revize ve tadilat ederek Bafralılara ve Bafra’ya gelecek olan diğer konuklarına hizmet verebilmek adına BÜYÜK EV restorana yaşam veren Süphan Feyza Bektaş’tan bu kadar yaşlı bir evi nasıl bu kadar güzel bir hale getirdiğini sorduk açıklamaları şöyle;

“Ben 1976 Bafra doğumluyum, liseyi de burada okudum sonra üniversite ve uzun yıllar İstanbul çalışma hayatı. Özel sektörde masa başı işler ve kariyer beni mutlu etmedi, çok çalıştım ama memnun olamadım. Yaratıcılığım fikirlerim benim için önemli idi. Sonra seyahat keyfini yaşamaya başladım hem de zor destinasyonlara, Hindistan Kamboçya Çin vs... Bunları önceleri kısa süreli iş temposunun içine yerleştirdim ama sonra yetmedi ve işi bırakıp çantamı alıp çıktım yola, Türkiye'ye dönmeden en uzun seyahatim 7 aydır. Sonra STK'larda çalıştım, kadın vakıflarında, mülteciler için Urfa'da vs... Ve Büyük Ev planı için Bafra'ya geldim. Büyük Ev dedemin evi. Dedem bu eve öyle dermis o nedenle ismi Büyük Ev. Dedemi hiç görmedim ama çalışkanlığı öylesi dilden dile yayılmıştır ki sanırım ondan feyz aldım. Okuma yazma bilmeden köyden inen ve askerde okuma yazma öğrenip tütün tüccarlığına kadar yükselmiş biri o. Bu ev onlarca yıl bir sürü insana yuva olmuş, işyeri olmuş. Annem 71 yılında buraya gelin gelmiş, o zamanlar bu evde bir sürü de evli çift olmak üzere 15 kişi yaşarmış. Sonraki yıllarda babam burayı diş kliniği olarak da kullanmış. Ve işte şimdi de ben buradayım, 1 yıldır Bafra'dayım bu proje için. Beyaz yakalı olarak çalışmak beni hiç bir zaman tatmin etmedi ve 25 sene sonra baba ocağına döndüm ve dede evini ayağa kaldırarak bir mekan yarattım. Bu mekanın her bir köşesi harcadığım emeği gösteriyor. Buna inanıyorum. 6 ay çalışarak bu mekanı hazırladım. Burası bir geri dönüşüm projesidir. Benim geri dönüşüm bu eski mekanın tekrar hayata kazandırılması ve içindeki eşyaların geri dönüşümü. Eşyalar eskicilerden akrabalardan ikinci elcilerden toplanmıştır. Sandalye döşemelerini bile artık kumaşların kırk yama usulü birleştirilmesi ile ben dikip yaptım. Her yerde geri dönüşüm görülür” diye açıklamada bulundu.

Görüntünün olası içeriği: Süphan Feyza Bektaş, gülümsüyor, oturuyor ve iç mekan

BÜYÜK EV’i ziyaret edenler ve hazırlanan yemeklerden tadan insanların gözlemleri de şöyle;

“Biz Bafra’da bugüne kadar lezzetli yemek yediğimizi sanıyorduk ya, maalesef yanılmışız. BÜYÜK EV, nasıl açıldı ve bizim ayaklarımız artık, organik, gıda mühendisi kontrolünde hazırlanan bire bir ev yemekleriyle sağlıklı beslenmeye başladık. Atıl bir vaziyette olan bu asırlık eve hayat veren ve bıkmadan usanmadan her bir parçasına elleri dokunan, yılmadan hırsla ve azimle çok nezih bir ortam oluşturdu Süphan Feyza Bektaş’a böyle bir Nostaljik ve Otantik bir mekanı bize sunduğu için tüketici olarak teşekkür ederiz. Umarız Süphan Feyza Bektaş, bu şekilde hizmetini sürdürerek bizlerin ayaklarını bu mekandan kesmez” şeklinde düşüncelerini aktardılar.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: masa ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, masa ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: bitki ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 1 kişiGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, masa ve bitkiGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, bitki, masa ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, bitki, masa ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, bitki, masa ve açık havaGörüntünün olası içeriği: iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturma odası ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: bitki ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekanGörüntünün olası içeriği: iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, masa ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, oturma odası, masa ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, masa, bitki ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: oturan insanlar, masa ve iç mekan
Bu haber 1217 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI