Bugun...'Bilgiyi Beceriye Dönüştürebilen Gençler Samsun'da Yarışıyor'
Tarih: 10-04-2019 20:08:39 + -


Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Vali Osman Kaymak ile birlikte 10.04.2019 Çarşamba günü saat 10.30'da Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu'nda ülkemizle birlikte 17 ülkeden 5 bin 999 gencin katılımıyla 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenen 'Yapay Zeka' temalı 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nın açılış törenine katıldı.

facebook-paylas
Tarih: 10-04-2019 20:08

'Bilgiyi Beceriye Dönüştürebilen Gençler Samsun'da Yarışıyor'

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirerek, 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması için Samsun’da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

        Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Sayın Bakanım, Sevgili Genç Katılımcılar; İçerisinde bulunduğumuz bu yıl, Atatürk ve Silah Arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. Yılı. Malumunuz İstanbul’dan başlayarak Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara illerini kapsayan kurtuluş yolunda ülkemiz genelinde yıl boyunca spor, kültür, sanat gibi çeşitli faaliyetlerin yapılacağı bir yıl olacaktır. 100. Yıl etkinlikleri kapsamında bugün burada başlayacak olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Öncelikle bu organizasyonun Samsun’da düzenlenmesini sağlayan başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve değerli ekibine Samsun adına sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.

        Samsun bir sanayi şehri, kültür şehri, ticaret şehri ve spor şehri olmasının yanı sıra 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle İlimizde ilk ve ortaöğretimde yaklaşık 267.000 öğrencisi ve köklü üniversitelerden biri olan Ondokuz Mayıs Üniversitesiyle birlikte bu yıl içinde faaliyete başlayan Samsun Üniversitesi’nin açılmasıyla ön lisans ve lisans olarak yaklaşık 55.000 öğrencisi ile tercih edilen bir eğitim şehri olmuştur. Bu bağlamda eğitim ve kültür şehri olma yolunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Bakanlığımızın koordinesinde olan Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projeleri başarıyla yürütülmektedir.

        Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılan 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım toplantısından yola çıkılarak oluşturulan “Samsun İli 2023 Eğitim Vizyonu Eylem Planı’na istinaden “Samsun Maarif Hareketi”, “Samsun Gelişim İzleme ve Geri Bildirim Sistemi”, “Samsun Akademi”, “İşte Oyun”, “Haydi”, “Müzede Bir Gün”, “Tabiatta Ders Var” ve “Geleceğe Kulaç Atıyoruz” Projeleri 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmayı destekler nitelikte hazırlanmıştır. Buna ek olarak Valiliğimiz himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Samsun Okuma Vakti” projesini 1 yıl önce sosyal medya aracılığıyla başlattık. Öğrencilerin yanı sıra aileler genci-yaşlısı hep birlikte televizyonlarını, tabletlerini, telefonlarını kapatarak her gün saat 20.00’da eline kitaplarını alıp okumaya başladılar. Bu projede başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Projemizi sahiplenen, katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum.

        İlimizde düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot yarışması ile gençler tasarımlar yapmakta, programlar yazmakta, yaratıcı düşünmekte dolayısıyla bu yapılandırmacı bir öğrenme ortamı deneyimi yaşatmakta ve ayrıca öğrenciler eğlenceli zaman geçirmektedir. Ülkemizdeki meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artması toplumsal anlamda farkındalığın oluşması ve gençlerimizin bilgilerini beceri ile donatmasını sağlaması açısından bu organizasyonlar oldukça önemli işlev görmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden gelen gençlerimizi Samsun'da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Samsun tarihi, kültürü ile yeşil ve mavinin buluştuğu doğasıyla muhteşem bir yer. Burada bulunan geçlerimizi Samsunumuzun güzelliklerini keşfetmeye davet ederken, tüm yarışmacı arkadaşlarıma ekip ruhuyla çalışmalarını tavsiye ediyor, başarılar diliyorum.” diye konuştu.

        19 Mayıs’ın 100. yılında Samsun’da olmaktan mutlu olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi 'Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçekçi yol bilimdir, akıldır. 'Bu inanç ve düşünceyle Samsun’da hayata geçirmeye çalıştığımız Uluslararası Robot Yarışması ayrı bir anlam taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bunun gerçekleştirilmesinin gururu içerisindeyiz. Sürekli konuşulan bir kavram yapay zeka. Burada öne çıkan ülkelerin dünyada söz sahibi olacağı çok net olarak görülüyor.

        Önümüzde 2023 vizyonunda yapay zekanın Milli Eğitim Bakanlığı’nın temelinde yer alan bütün iş ve işlemlerinde prensiplerle yürüteceğimiz bir yol olarak göründü. Bu yol ve bu çalışmalar bizim için yapay zeka kavramının anaokulundan üniversite ve lisansüstü eğitim çalışmalarına kadar her basamakta yapay zekayı nasıl hayata geçireceğimizin işaret fişeğidir. Benim tecrübelerim şunu gösteriyor. Eğer gençlere bir imkan sağlanırsa, onlar için belirli bir atmosfer oluşturulursa son derece başarılı projeler çıkartıyorlar.

        Her zaman yeniliklere açık vizyon sahibi gençler görmek bizi mutlu ediyor. Büyük bir ivme kazanan 2023 çalışmalarımızla yapay zekanın yardımıyla bütün sektörlerimiz gelişecektir diye düşünüyorum. Türkiye’de robot teknolojisi büyüyor gelişiyor. Dünya çapında ödüllerimiz var. Çok daha büyük projelere imza atacağımızı düşünüyorum. Robot teknolojisinin Nobel'i olan ödülü neden bizim gençlerimiz almasın. Bu salondaki gençlerden bu ödülü bekliyoruz.” diye konuştu.

        Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk konuşmasının ardından Temalı Robot Kategorisi kura çekimini gerçekleştirdi. Kura çekimi ile birlikte yarışmayı başlatan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, Valimiz Osman Kaymak ile birlikte yarışma alanını gezdi.

        Daha sonra gençlerin yaptığı robotların yer aldığı 'Robot Sergisi'nin açılışını Vali  Osman Kaymak ile birlikte gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı    Prof. Dr. Ziya Selçuk, sergideki robotları inceleyerek, öğrencilerden yapım aşamasıyla ilgili bilgi aldı.

        10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında ilimizde gerçekleşecek olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına bu yıl Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, KKTC, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları ve Türkiye'de dahil olmak üzere 17 ülke, 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katılıyor. Yarışma lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.

        Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen 'Yapay Zeka' Temalı 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması', Temalı Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansız Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşuyor.

        Açılış programına ayrıca, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer,  OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İlçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivili toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Bu haber 137 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI