Bugun...EKO-OKULLAR TEPEBAŞI’NDA TOPLANDI
Tarih: 01-12-2018 16:31:03 + -


Tepebaşı Belediyesi’nin paydaşı olduğu Eskişehir Eko-Okullar 2018-2019 Eğitim–Öğretim Yılı Birinci Toplantısı gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 01-12-2018 16:31

EKO-OKULLAR TEPEBAŞI’NDA TOPLANDI

Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün paydaşı olduğu Uluslararası Çevre Eğitim Programı Eko-Okullar Projesini yürüten okullar Tepebaşı Belediyesi'nde bir araya geldi.

Toplantıya projeyi yürüten anaokulları, ilkokullar ve ortaokulların idarecileri, koordinatör öğretmenleri ile Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç katıldı. Tepebaşı Belediyesi'nin ev sahipliğinde Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda açılış konuşmasını Ahmet Sezer Ortaokulu Öğretmeni ve Eko-Okullar İl Koordinatörü Nadir Erdem yaptı. Erdem, “Eko-Okullar Projesi Türkiye genelinde 1087 okulda, Eskişehir’de ise 37 okulda yürütülmektedir. Halen 24 okulumuzda uluslar arası çevre ödülü olan Yeşil Bayrak dalgalanmaktadır. Projenin yürütüldüğü okullarda; atıkların geri kazanımı, küresel ısınma, su, biyolojik çeşitlilik, enerji tasarrufu, sağlıklı beslenme vb. gibi konularda eğitimler yürütülmektedir. Okullar olarak ortak faaliyetlerimiz Çevre Çocuk Meclisi, Ormanda Bir Gün Doğa Eğitimi, fidan dikimi, Çevre Haftası Kutlamaları, Eko-Okullar Şenliklerimiz yer almaktadır. Okul içinde ve okul dışında çevre duyarlılığı ve bilincini artıran etkinliklerimiz ile iz bırakıyor olmamız geçen yıl sosyal sorumluluk projemiz kapsamında kitap toplama kampanyamız ile iki okulumuzda oluşturduğumuz Eko-Okullar Kütüphanesi ile ihtiyacı olan bir çok okula kitap desteğimizde önemli etkinliklerimizin arasında yer almıştır.2018-2019 faaliyet dönemimizde sosyal sorumluluk projesi olarak LÖSEV Eskişehir Temsilciliği ile ortak çalışmalar yürüteceğiz.  Eskişehir’in çevreye olan duyarlılık ve bilincin en ileride olduğu illerin başına gelmesinde uzun yıllardır yürüttüğümüz Eko-Okullar Projesiyle çevre bilinci ve farkındalığını artırdığımız yüzlerce okul idarecisi, öğretmen, on binlerce öğrenci ve velilerimizin emekleri çok büyüktür.  Ayrıca Eskişehir’de belediyelerin çevre konusunda yaptıkları çalışmalarda örnek olmaları ve önemli mesafeler kat etmiş olmaları da ayrı bir öneme sahiptir. Ülke olarak günümüzde en fazla ihtiyacımız olan şey çevre bilincidir. Tarım topraklarımızı korumak ve verimli kullanmak, hayvancılığımızı yeniden kalkındırmak, enerjide yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelimizi kullanmak öncelik vermemiz gereken konulardır. Tabi ki önemli bir diğer konuda gayri safi milli hasılasının yaklaşık %25’ini israf eden ülkemizde tasarrufa önem vermesi en önemli vatandaşlık borcudur” diye konuştu. Toplantıda İl Koordinatörü Nadir Erdem 2017-2018 eğitim-öğretim yılı faaliyetlerinden oluşan görsel bir sunum da gerçekleştirdi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise konuşmasında, “Eko-Okullar Projesine 1999 yılından buyana aktif destek veren tek belediyeyiz, bu da ayrı bir memnuniyetimiz. İnsan hayatı ne kadar önemli… BEBKA’nın açtığı hibe programından 400 bin TL’lik hibe kazandık. 100 bin liralık da ek finans ekledik ve belediye binamızın çatısına 500 bin TL’ye 400 tane güneş paneli yerleştirdik. Bu panellerden elde ettiğimiz enerjiyi elektrik dağıtım şirketinin şebekesine çift yönlü sayaçla bağladık. Hafta içi şirketin elektriğini kullanıyoruz, hafta sonu şirkete elektrik satıyoruz. Bu sayede yüzde 20 tasarruf ediyoruz. Yağmur suyu da kullanılıyor. Yapılacak bu işlerde temiz enerjiye yönelelim istedik. 2013 yılında Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda 1000 belediye başkanı ile Başkanlar Sözleşmesi’ne imza attık. Bunun karşılığında 2023 yılında karbon ayak izinin yüzde 20 azaltma taahhüdünde bulunduk. Enerji eylem planını birkaç ay sonra gönderdik. Kabul edildi ve 2014’te de Avrupa Komisyonu’nun açmış olduğu programda, Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile 2. sırada kazandık. İngiltere’den Nottingham, İspanya’dan Valladolid ve Türkiye’den de Tepebaşı şehirleri 23 milyon avro hibe aldı. Biz 5 milyon avro almaya hak kazandık. Bir ilçe belediyesi olarak büyük bir başarıdır, bizim için övünç kaynağıdır. Projede akıllı şehir yapacağınız bir bölüm göstermemiz gerekli ve biz de Yaşam Köyü’nü gösterdik.  Tamamlanma aşamasına gelen bu proje Türkiye’de tek durumunda. Tüm bu proje ve çalışmalarımız ile temiz ve yaşanabilir bir çevrede insan sağlığına öncelik veren Tepebaşı Belediyesi "İnsani Gelişme Endeksi - İlçeler (İGE-İ) 2017" araştırmasında yapılan değerlendirmeler neticesinde, 4 sıra birden yükselerek 8. sırada yer almayı başardı” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan LÖSEV Eskişehir Temsilciliği Halkla İlişkiler sorumlusu Fatmanur Ağdacı da LÖSEV’İN çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu ve Eskişehir Eko-Okullar tarafından LÖSEV’E verilen desteğin kendilerini çok memnun ettiğini belirterek teşekkürlerini iletti.

Toplantı, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı ortak faaliyet programı üzerinde görüşülerek oylanması ile sona erdi.

 
Bu haber 284 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI