Bugun...Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Güncellenmelidir
Tarih: 13-02-2019 21:53:43 + -


EMO’dan Yangın Uyarısı; Elektrik kaynaklı yangınlar önlenebilir. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Murat Kardaş basın açıklaması yaparak; elektrik kaynaklı yangınların önlenebilir olduğunu belirterek “günün koşullarının gerisinde kalan ve teknolojik gelişmeleri karşılayamayan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği güncellenmelidir” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 13-02-2019 21:53

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Güncellenmelidir

Mevcut yönetmeliğin atölyeler, fabrikalar ve endüstriyel tesisleri için yetersiz kaldığını belirten Kardaş, “EMO tarafından bilim çevreleri ile birlikte hazırlanan güncellenmiş yönetmelik taslağı 12 yıldır siyasi gerekçelerle ETKB’da bekletilmektedir” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu adına başkan Murat KARDAŞ açıklamasını şöyle devam etti. “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği, ilk kez 29 Aralık 1954 tarihinde Elektrik İç Tesisat Talimatnamesi ve Fennî Şartname adı ile, son versiyonu ise Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği olarak 04.11.1984 tarihinde yayınlanmıştır. 1996 yılından bu yana ciddi bir güncelleme yapılmamış, bugüne kadar gelinen süreçte en son 2004 yılında Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun’a uyum amacıyla idari olarak değişikliğe uğramıştır. Yönetmelikte idari düzenlemeler ile birlikte teknik düzenlemeler de yer almaktadır. 9 bölüm ve 72 maddeden oluşan yönetmelikteki bazı hükümler; Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği, İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik gibi yönetmeliklerdeki hükümler çelişmektedir. Birçok yeni yönetmelikte, hatta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının (ETKB) proje ve kabul yönetmeliklerinde güncel standartlar referans alınırken Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği bu anlamda günün gerisinde kalmıştır.  Mevcut yönetmelikteki düzenlemeler konut binaları ve müstakil evler için yapıldığından atölyeler, fabrikalar ve endüstriyel tesisler için son derece yetersizdir. Zira bu yönetmelikte zorunlu olan Kaçak Akım Röleleri sadece toprak temaslarında etkili son devre koruma cihazları olup seri arkları algılayamaz. Bu cihazları metazori istemek yerine mühendislik hesapları ile, hem yönetmelikte hem de standartta tanımlanan ‘yangın tehlikesi olan yerlerinrisk analizi ile tespitini yapmak ve bu yerlere ait önlemleri yönetmeliğe ve uluslararası standartlara (TS HD 60364-4-42) uygun olarak düzenlemek can ve mal güvenliği açısından zorunluluk halini almıştır” dedi. 

Elektrik kaynaklı yangınlar önlenebilir

EMO Şube Başkanı Murat Kardaş, açıklamasını şöyle sürdürdü. “İtfaiye raporlarına göre yangınların çıkış nedenleri arasında sigaradan sonra elektrik kontağı %26 ile ikinci sırada yer almaktadır. Burada elektrik kontağından kasıt bağlantı klemenslerindeki kontak eksikliği veya gevşekliği sonucu oluşan seri arklardır.  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından hazırlanarak üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile bilim çevreleri tarafından onaylanmış, uluslararası norm ve standartları karşılayan taslak “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” yaklaşık 12 yıl önce ETKB’na teslim edilmiş olmasına rağmen; Bakanlık, hiçbir güncellemeye yanaşmamaktadır. Bu durum her yıl birçok insanımızın, ölmesine, yaralanmasına, sakat kalmasına neden olmakla kalmayıp, yüzlerce ev, iş yeri ve tarihi ve kültürel mirasın da yanmasına, neden olmaktadır. Bugüne kadar elektrik kontağı olarak bilinen yangın olaylarından ve yönetmeliğin bu haliyle kalması durumunda yaşanması olası facialardan tek tek kişi ya da kurumlar değil, gerekli standartların yaşama geçirilmesini sağlamayan yetkililer de sorumludur. ETKB tarafından ivedilikle Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği, TS HD 60364 standardı baz alınarak güncellenmeli, meslek odaları tarafından geçiş kılavuzları hazırlanmalı ve eğitimler verilmelidir. Hem elektrik kaynaklı yangınların azaltılması, hem enerji verimliliğine uygun tesisatların yapılması, hem de güncel gelişmelere cevap verebilen yeni bir Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’nin bir an önce yayınlanması gerekir. Bu konuda ETKB bir an önce harekete geçmelidir. EMO tarafından günümüzün koşullarına uygun olarak hazırlanan “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” taslağınının ETKB tarafından bir an önce onaylamasını kamu adına bekliyoruz” diye konuştu.

Mehmet Rebii Özdemir
Bu haber 141 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI