Bugun...GECİKEN ŞİDDET YASASI, MECLİSİN ÖNCELİKLİ GÜNDEMİ OLMALIDIR!
Tarih: 07-04-2019 17:14:27 + -


İzmir Bornova’da Aile Sağlığı Merkezi’nde sağlık çalışanları hasta yakınları tarafından darp edilmesiyle ilgili Genel Sağlık iş Samsun İl Temsilcisi Teyfik SÖZEN’de bir açıklamada bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 07-04-2019 17:14

GECİKEN ŞİDDET YASASI, MECLİSİN ÖNCELİKLİ GÜNDEMİ OLMALIDIR!

Genel Sağlık iş  Samsun İl Temsilcisi  Teyfik SÖZEN, açıklamasında şunları ifade etti.

“29 Mart 2019 tarihinde, Bornova Yunus Emre bir grubun saldırısına uğramıştır. Eşine ilaç yazdırmak için gelen kişinin 29 nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) görevli aile hekimi ve sağlık çalışanları eli sopalı talebi, aile hekimi tarafından “hastanın kendisi olmadan işlem apılamayacağı ” gerekçesi ile kabul edilmemiştir.  Hasta olmadan reçete düzenlemeyi kabul etmeyen Aile Hekimi,  eşinin ilaçlarını yazdırmak isteyen kişi tarafından darp edilmiştir. Aile Hekimini darp eden şahıs, daha sonra 10 kişi ile beraber, sopalarla tekrar 29 nolu Yunus Emre ASM’ye gelmişlerdir. Eli sopalı kişiler ASM’de görevli iki aile hekimini, aile hekiminin olay yerinde bulunan öğretmen eşini, hemşire ve hizmetlileri, olaya engel olmaya çalışan esnafı darp etmiştir. Tedavi altına alınan sağlık çalışanlarına ilk müdahaleleri yapılmış, aile hekiminin burnunda kırık tespit edilmiştir” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Teyfik Sözen dahil, oturan insanlar

YASA ÇIKTIYSA EĞER NEDEN UYGULANMAMAKTA?

Genel Sağlık iş  Samsun İl Temsilcisi  Teyfik SÖZEN, açıklamasının bu bölümünde de şunları ifade etti. “Genel Sağlık-İş’in yetersiz olduğu yönünde her türlü uyarısına rağmen Sağlıkta Şiddet Yasası Meclis’ten çıkarılmış, çıkarılmasının hemen ardından Sağlık Bakanı “uygulamada birtakım sorunlar olduğunu gördüklerini” ifade etmiştir. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik yeni bir çalışma içinde bulunduklarını söyleyen Sağlık Bakanını,  sağlık ile ilgili tüm demokratik kitle örgütlerinin görüşlerini dikkate alarak sağlıkta şiddete etkin ve kalıcı çözüm getirmeye davet ediyoruz. Sağlık meslek örgütleri ve sendikaları da etkin bir şiddet yasasının bir an önce yasalaşması için birlikte etkili bir eylem kararı almaya çağırıyoruz. Genel Sağlık-İş’in olarak hazırladığımız ”sağlıkta şiddet yasa tasarısının” Meclis açılır açılmaz ivedilikle gündeme alınması ve yasalaşması için gereken çaba gösterilecektir. Canımız yanıyor! İsyan ediyoruz! Can güvenliği istiyoruz! Korku değil, onur duyarak çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Etkin ‘’sağlıkta şiddet yasası’’ hemen şimdi ! Genel Sağlık-İş;  sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yaşam hakkı ve güvenli ortamda çalışma hakkı için 03 Nisan 2019 Çarşamba günü ülke genelinde bir günlük iş bırakma kararı vermiştir. Halkımızı, üyelerimizi, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını yeni canlar yanmasın, hayatlar son bulmasın diye dayanışmaya ve tepki göstermeye çağırıyoruz. Saldırıyı kınıyor, yaşanan şiddet olayının faillerinin gereken cezayı alması için olayla ilgili tüm gelişmelerin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz” diye konuştu

Mehmet Rebii Özdemir

Fotoğraf açıklaması yok.
Bu haber 115 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI