Bugun...Halkımız Elektrik Faturalarını Ödeyemez Hale Gelmiştir.
Tarih: 26-03-2019 23:38:33 + -


EMO Samsun Şube Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ; elektrik fiyatlarının aşırı artması nedeniyle faturasını zamanında ödeyemeyen abonelerden gecikme faizi dışında bir de kesme-bağlama adıyla ek bedeller alınarak elektrik dağıtım şirketlerine kaynak transferi yapıldığını belirterek, art niyetli kullanımlar dışında bu bedellerin kaldırılmasını veya cüzi miktarlara çekilmesi gerektiğini;

facebook-paylas
Tarih: 26-03-2019 23:38

Halkımız Elektrik Faturalarını Ödeyemez Hale Gelmiştir.

Samsun’da mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bini; sadece 2018 ılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısının ise 160 bini bulduğunu belirterek hane halkının, esnafın ve çiftçinin yaşamsal ve geçimsel zorunlulukla tükettiği elektrik faturasını bile ödeyemediğini söyledi.

EMO Samsun Şube Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ, konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle; “Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan, ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda kâbusa çeviren kapsamlı bir ekonomik kriz derinleşerek hayatımızı kabusa çevirmeye devam ediyor.  Her hanenin zorunlu giderleri olan elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları artık ödenemez hale gelmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının (ETKB), Bilgi Edinme Yasası kapsamında TBMM’den bir Milletvekilinin sorusuna verdiği yanıtlar bu durumu tarihsel bir belge olarak ortaya koymuştur. Bakanlığın verdiği bilgilerden; elektrik faturası ödenmemesi dolayısıyla Türkiye genelinde 2017-2018 yıllarında toplam 14 milyon 314 bin 375 kesme-bağlama (açma-kapama) işlemi yapıldığını öğreniyoruz.  Türkiye’de elektrik abone sayısı yaklaşık 42,5 Milyon olup bunun 500 bini sanayi abonesi geri kalanı mesken, ticarethane ve tarımsal sulama abone gruplarıdır. Buna göre borcundan elektriği kesilen abone grupları mesken, tarımsal sulama ve ticarethane aboneleridir” dedi.

Samsun’da da Durum Türkiye Genelinden Farklı Değildir.

Samsun’da mesken, ticarethane ve tarımsal sulama elektrik aboneleri yaklaşık 800 bin; sadece 2018 ılı içerisinde yapılan kesme-bağlama işlemi sayısı 160 bini bulmuştur.

Mehmet Özdağ; “Bu tablo bize Samsun özelinde de hane halkının, esnafın ve çiftçinin yaşamsal ve geçimsel zorunlulukla tükettiği elektrik faturasını bile ödeyemediğini ortaya koymaktadır. Halkın sırtından elektrik dağıtım şirketlerine kıyakta sınır yok. Kesme bağlama bedelleri 2019 Ocak Ayında sanki dövize endeksli gibi %26 artırılarak alçak gerilim abone grupları için 33,8 TL, orta gerilim abone grupları için ise 171,6 TL olarak belirlendiğini hatırlatalım.  Ekonomik kriz içerisinde boğuşurken borcunu zamanında ödeyemeyen halkımızın sırtından aylık yüzde 2 gecikme faizi hariç bir de kesme-bağlama bedeli olarak, yaklaşık 500 Milyon TL alınarak dağıtım şirketlerine aktarılmıştır.

Bu tablonun sorumlusu 17 yıldır özelleştirme politikaları ile enerji sektörünü özel şirketlerin kar hırsına terk eden AKP hükümetleridir. Ne yazık ki; artık ortada hesap sorulacak hükümet de yoktur, hataların hesabını hükümete sorabilecek meclis de yoktur. Saray rejimi vardır” diye konuştu.

Keseme – Bağlama Bedellerini Düşürün

EMO Samsun Şube Enerji Komisyonu Başkanı Mehmet Özdağ; “Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak; Enerji kesme işlemleri, art niyetli kullanımlar dışında halkımız yararına yeniden düzenlenmelidir. Kesme bağlama bedelleri kaldırmalı veya 5 tl gibi bir bedele sabitlenmelidir.  Enerji verimliliği ve tasarrufu derhal ulusal öncelik olarak belirlenmelidir. Kar esaslı piyasa politikaları ile özelleştirilen dağıtım şirketleri yeniden kamulaştırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Mehmet Rebii Özdemir

 

 

 
Bu haber 51 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI