Bugun...KUMSOL; TOPRAKTAN TOPRAĞA DOĞAL SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİYORUZ!
Tarih: 19-02-2019 13:06:49 Güncelleme: 19-02-2019 13:14:49 + -


“İsrail tarım topraklarının tamamına yakınında solucan gübresi kullanıyor ve İsrailliler bizim kurban bayramı kutladığımız gibi solucan bayramı kutluyor. İsrail’de kanserli insan sayısı çok az iken! Türkiye’de kanserli insan sayısı günümüzde 70 binden fazla ve her geçen yıl da daha da artmakta.

facebook-paylas
Tarih: 19-02-2019 13:06

KUMSOL; TOPRAKTAN TOPRAĞA DOĞAL SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİYORUZ!

Almanya’da, Türkiye’de kullanılan kimyasal gübre ve ilaçların kullanılması yasak. Almanya, zirai üretimlerinde yüzde 100 solucan gübresi kullandığını” açıklayan KUMSOL Organik Gübre Üreticisi Mesut Akpınar yaptıkları çalışmaları anlattılar.

Görüntünün olası içeriği: ağaç, çim, bitki, gökyüzü, ev, açık hava ve doğa

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİME YARI YARIYA KATKI SAĞLAMAKTA.

KUMSOL (Kum Gibi Solucan Gübresi) Solucan Gübresi üreticilerinden Mesut Akpınar, yaptıkları üretimle ilgili çalışmalarını şöyle aktardı. “Makedonya solucan gübresinin üretildiği ve çokça kullanıldığı bir ülke. Makedonya’da solucan gübresi kullanılan fındık üretiminde 1 dekar alandan 450 -500 kg arası fındık hasat ediliyor. Peki, Türkiye’de, Karadeniz’de ise bu oran 150 -200 kg. Solucan gübresi kullanılan bitkilerde örneğin; fındıkta hastalık olmaz, zararlı böceklenme olmaz.  Kimyasal gübreye göre yüzde 30 ile yüzde 80 arası verim artışı sağlar. Tüm ürünlerde iki hafta erkencilik sağlar. Solucan gübresi ile üretilen ürünler yüzde 100 organik ve sağlıklı olur. Kanserojen hiçbir madde içermez. Bitkiyi su stresinden korur. Organik madde miktarı yüksek olduğu için ürünlere doğal tat ve aroma sağlar ve ayrıca da ürünlerin dayanıklılığını da artırarak, raf ömrünü iki hafta uzatır.  Solucan gübresi toprakta 5 yıl kalır ve her geçen yıl daha az gübre kullanılır, üretim maliyetini düşürür. Türkiye bu konuda çok geç kaldı. Çare, ülkemizde Solucan ve Solucan gübresi üretimini artırmak. Gerekirse devlet desteğiyle yeni girişimciler teşvik edilmelidir.  Organik Solucan Gübresi Pazarı henüz yeni yeni oluşmaktadır. Bu açıdan pazara girmek için ideal bir zamandır. Organik Solucan Gübresi  üretimi, “sermaye- iş gücü ve kazanç” performansı bakımından en iyi, yatırım alanlarından birisidir. Riski diğer yatırım alanlarına göre bir hayli düşüktür” dedi.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

TEMEL KURULUM SONRASI BÜTÜN SERMAYEMİZ SOLUCANLARIMIZ.

KUMSOL yöneticisi ve üreticisi Mesut Akpınar açıklamasını şöyle sürdürdü. “Temel yatırım maliyetinizin yani temel kurulum masraflarınızın dışında ciddi masraflarınız olmayacağı için finansal bakımdan çok zorlamayacak bir iştir. Pazara 2017-2019 arasında giriş yapmak uzun vadede kurumsallaşmayla birlikte ciddi kazançlar sağlayacaktır. Solucanların telef olma ya da başka vahşi hayvanlar tarafından zarara uğraması, toplu ölümü diğer canlı hayvan sektörlerine göre çok çok daha düşüktür. Solucan Gübresi üretimi, bir kaç yerin dışında ülkemizin hemen hemen her yerinde her iklimde yapılabilir. İç piyasa bu ürünü yeni tanıdığı için, pazarlama konusunda yetenekliyseniz, kendi bölgenizin en büyük üreticisi olma şansınız yüksektir. Özellikle Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri Solucan Gübresi üretiminin yeni yeni yaygınlaştığı bölgelerdir. Bilhassa bu yörelerde erken davranmak bölgenizin otoritesi olmak konusunda avantaj sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Mesut Akpınar, KUMSOL Organik %100 Solucan Gübresi Faydalarını şöyle aktardı;

“Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.

Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.

Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.

Verim artışı sağlar.

Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.

Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.

Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır

İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.

Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.

Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.

Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.

Yabancı ot tohumu içermez.

%100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.

Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.

Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.

Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.

%100 organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz. Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez” dedi.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, bitkiGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, Mesut Akpınar dahil, ayakta duran insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: açık havaFotoğraf açıklaması yok.Görüntünün olası içeriği: içecekGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, iç mekanGörüntünün olası içeriği: Mesut Akpınar, iç mekanGörüntünün olası içeriği: bitkiFotoğraf açıklaması yok.Görüntünün olası içeriği: 1 kişiGörüntünün olası içeriği: iç mekanGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve ayakkabılarGörüntünün olası içeriği: Mesut Akpınar, oturuyor
Bu haber 509 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI