Bugun...MİMAR SİNAN ÖLÜMÜNÜN 431. YILINDA MİMARİ ve AŞK BELGESELİ İLE ANILDI.
Tarih: 10-04-2019 16:46:20 + -


Samsun Mimarlar Odası, bugün yaptığı bir etkinlikle Mimar Sinan’ı ölümünün 431. Yılında bir saate yakın toplantı salonunda Mimar Sinan’ın eserlerine ilişkin “MİMARİ ve AŞK” konulu belgesel sunumu yaparak Mimar Sinan’ı andılar.

facebook-paylas
Tarih: 10-04-2019 16:46

MİMAR SİNAN ÖLÜMÜNÜN 431. YILINDA MİMARİ ve AŞK BELGESELİ İLE ANILDI.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Samsun Mimarlar Odası Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Mimar Sinan’ı anma belgesel sunumu öncesinde salonu dolduran meslektaşlarına hitaben bir konuşma yaptı. Mimar Sinan ile ilgili kısa konuşmasında şunları ifade etti.

“MİMARİ ve AŞK, çok güzel hazırlanmış bir belgesel. Günün önemine ışık tutacak bir belgesel izleyeceğiz. Akabinde de yukarıda Mimar Sinan’ın 431. Yıl dönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapacağız. Basın açıklamasının ardından Mimar Sinan’ın eserlerinden olan bir sergimiz var. Mimar Sinan’ın bazı eserlerine yer verdik. Sergimizin açılışını yapacağız. Sergimizin ziyareti sonrasında tekrar bu salona inerek, meslekte, 50, 40, 30 ve 25 yıllarını dolduranlara Atamızın Samsun’a ayak basışının 100. Yılına özel plaketlerini takdim edeceğiz” dedi

Sergi açılışı öncesinde Oda Başkanı İshak Memişoğlu yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti. “Mimarlar Odası olarak; eşsiz yapıtlarıyla dünya mimarlığına esin kaynağı olan büyük usta Mimar Sinan’ı ölümünün 431. Yılında saygıyla anıyoruz. Her yıl Sinan’ın ölüm yıl dönümünü takip eden hafta boyunca tüm birimlerimizle birlikte ulusal ve uluslararası düzeyde anma etkinlikleri düzenlenmekte; her iki yılda bir Mimar Sinan’ın yüce anısını yaşatmak üzere ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında mimarlık alanında önemli yapıtlara imza atmış, meslek etiğine bağlı, deneyimli meslektaşlarımız “Mimar Sinan Büyük Ödülü” ile onurlandırılmaktadır” dedi.

MİMAR SİNAN UNESCO DÜNYA MİRASI LİTESİNDE YER ALDI.

Memişoğlu açıklamasına şöyle devam etti. “ Mimar Sinan’ın ; Anadolu’nun yanı sıra, Balkanlardan, Yakın Doğu’ya geniş coğrafyada verdiği eserlerle olgunlaştırdığı yapı sanatı ve fikirleri; ülkemizde mimarlık kültürünün temel taşlarını oluşturmuştur. Yapıtları ayrıca; ‘İnsanın yaratıcı dehasının başyapıtları’ olarak UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş; Sinan’ın mimarlığı, çağdaş dünya tarafından da ‘Üstün evrensel değer’ olarak tanınmıştır. Sinan’ın mirası; mimar olarak kente ve topluma karşı sorumluluklarımızı hatırlatan toplumsal bir kültür öğesidir. Bütünlük içinde korunması gereken bu miras ve eserler, günümüzde sermaye ve finans odaklı, yapılı çevre kültürünü modern çağa taşıyamayan kamusal politikalar aracılığıyla tahrip edilmekte; Büyük Usta’ya öykünen, Sinan taklidi cami mimarlığı tekrar tekrar üretilmektedir” diye konuştu.

CUMHURİYETE ve ONUN MİMARLIK DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ.

Samsun Mimarlar Odası Başkanı Memişoğlu açıklamasının sonunda şöyle konuştu. “ Cumhuriyet devrimi ve genç Türkiye’nin modernleşme sürecinde; kültürel varlıkların tespiti, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalar terk edilmekte, insanlık mirası olan mimari ve kültürel mirasımız tutarsız ve rant odaklı planlama politikaları nedeniyle geri dönülmez biçimde zarar görmektedir. Büyük Usta Mimar Sinan’ı , kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken başka karar vericiler olmak üzere herkesi doğal mirasımıza, kültürel mirasımıza, çağdaş yaşama, demokrasiye, Cumhuriyet ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz ve davet ediyoruz” diye konuştu.

OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Derya Oktay’ında katıldığı anma ve plaket töreninde sergi açılışını da Dekan Prof. Dr. Derya Oktay ve Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu birlikte açılışı yaptılar. Açılışın ardından kokteyle devam eden etkinlik meslekte 50, 40, 30 ve 25 yıllarını dolduranlara plaketleri verildi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ekran ve iç mekan

OMÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ ve MİMARLAR ODASI OMUZ OMUZA..

Plaket töreninde de kısa bir konuşması yapan OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, şöyle konuştu. “En büyük değerlerimizden Mimar Sinan’ı andığımız bugünün kapsamında Samsun’un 5,5 yıldır bulunduğum ve çok desteklerini gördüğüm, Mimarlar Odasının yıllar içinde edindiğim tecrübelerimi burada paylaşmak ve bu törende var olmak benim için onur vericidir. Mimarlar Odası camiası en başından bu yana bizimle hep iç içe çalımalar yapmaktadır. Sürekli desteklerini görmekteyiz. Her düzeyden serbest çalışan kamuda çalışanların desteklerini hep gördük ve görmeye devam edeceğiz diye düşünüyorum. fakültenin gelişiminde çok büyük sıkıntılar yaşadım. Ama bu sıkıntıları aşmamızda bizim en büyük destekçilerimizdendi Samsun Mimarlar Odasıdır” dedi.

Etkinlik plaket töreniyle son buldu.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 7 kişi, Savas Aycil dahil, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbiseGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Ihsan Aka dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve ayakkabılarGörüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar
Bu haber 127 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI