Bugun...NÜKLEER MEVZUATIMIZLA BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYORUZ KIYAMETE.
Tarih: 12-03-2019 00:05:37 + -


Samsun Çevre Platformu SAMÇEP, Fukuşima Nükleer Felaketinin 8. Yıl dönümünde bir basın açıklaması yaparak; nükleer enerji mevzuatında ve çevre düzeni planlarında yapılan değişikliklerle ülkemizin nükleer belirsizliğe sürüklendiğine dikkat çekerek; “Nükleer mevzuatımızla bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Nükleer Santral Projeleri İptal Edilsin” çağrısında bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 12-03-2019 00:05

NÜKLEER MEVZUATIMIZLA BİNDİK BİR ALAMETE GİDİYORUZ KIYAMETE.

 SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ Nükleer Mevzuatla ilgili bir açıklamayla kamuoyunu aydınlatmaya çalıştı.  Mehmet Özdağ açıklamasında şunları ifade etti. Japonya'yı 11 Mart 2011'de vuran deprem ve tsunami, Fukuşima nükleer santralinde Çernobil'den sonraki en büyük küresel nükleer felakete sebep oldu. Bugün Fukuşima nükleer felaketinin sekizinci yıl dönümü. Ancak raporlara göre felaket sonrası dünyaya yayılan radyasyon azalmak bir yana artmaya devam ediyor. Tüm dünya nükleer felaketin yaralarını sarmaya çalışırken AKP Saray Rejimi ile son zamanlarda Nükleer Mevzuatımız açısından vahim gelişmeler yaşanmaktadır. Bunlardan biri de Sinop-Kastamonu-Çankırı 100 Binlik Çevre Düzeni Planı değişikliğidir” dedi.

Sinop’ta Nihai Nükleer Atık Depolanması Kabul Edilemez!

Özdağ açıklamasını şöyle devam ettirdi. “Sinop Nükleer Santralı ÇED raporlarında yer alan inşaat aşaması ve işletme aşaması bilgilerini kamuoyuna bir kez daha hatırlatmak isteriz; proje için ayrılan alanın büyüklüğü 10,1 Milyon metrekare, inşaat aşamasında yapılacak kazı miktarı 32, 6 Milyon metreküp, günlük soğutma suyu miktarı 28 Milyon metreküp, işletme aşamasında katı, sıvı ve gaz radyo aktif atıkların oluşacağı da olarak belirtilmektedir. Bu büyüklükler Akkuyu Nükleer Santralı ile karılaştırıldığında yaklaşık alan olarak 5 kat, kazı miktarı olarak da 3 kat büyüklükte; 3. Havalimanı ile karşılaştırıldığında ise sadece maliyet olarak yaklaşık 5 kat büyüklükte bir projedir. Sinop Nükleer santralı gerek inşaat gerekse işletme aşamasında Orta Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere tüm bir ekosistem üzerinde çok büyük bir stres yaratacaktır. Böylesine devasa bir proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığının (ÇŞB) Sinop- Kastamonu- Çankırı Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında ve Sinop Merkez İlçe alt Planlama Bölgesi 25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında belirtilmemiş. Bu plana karşı ilgili meslek odalarının ve nükleer karşıtlarının açtığı dava 10 Ekim 2018 tarihinde usulden reddedilerek Sinop Nükleer Santralı çevre düzeni planlarında gizlenmeye devam edilmiştir. ÇŞB mahkemenin verdiği bu kararın hemen ardından Sinop, Kastamonu ve Çankırı’yı kapsayan 100 bin ölçekli çevre düzeni planından değişikliğe giderek, Sinop Nükleer Santral alanında nihai nükleer atık depolamayı olanaklı kılacak düzenlemelere kapı aralamaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Nükleer mevzuatımızla bindik bir alamete, gidiyoruz….

SAMÇEP sözcüsü konuşmasının sonunda şunları ifade etti.     “Toplumun genelini ilgilendiren, gelecek kuşakları biçimlendiren nükleer santral gibi projeler ve kentsel bölgesel yaşam alanlarını düzenleyen tüm yasal düzenlemeler veya kentsel planlar yapılırken “baskın basanındır” anlayışıyla meclislerdeki oy çokluğuna dayanarak, asgari demokratik yönetim ilkeleri, saydamlık, açıklık, katılımcılık, hesap verebilirlik değerleri göz ardı edilerek alınan kararların sonuçları da ne yazık ki kötü oluyor.  Akıl ve bilim dışı plansız girişimlerin olumsuz sonuçlarını hayatta kalmayı başaranlarımız yaşayarak görmektedir. TBMM’de halkın katılımına, izlemesine açık olarak Nükleer Enerji  Komisyonu kurmalıdır.  Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizi derinleştirecek olan, gelecek kuşaklarımız için büyük riskler içeren Nükleer Santral Projeleri İptal Edilsin!” dedi.

 Mehmet Rebii Özdemir
Bu haber 98 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI