Bugun...SAMÇEP; “NÜKLEERDE BİLİNMEZLİK OLAMAZ!”
Tarih: 03-03-2019 21:42:33 + -


Torba yasa ile TBMM’ye getirilen Nükleer Düzenleme Kurulu (NDK) KHK’sı 22 dakikada meclisten geçerken, meclis onayı alınmadan NDK üyelerine yemin ettirilerek göreve başladılar. Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) tarafından yapılan açıklamada; “6 ay önce Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanan Nükleer Düzenleme Kurulu (NDK) KHK’sı, torba kanun usulü ile TBMM alt komisyonlarında ve TBMM Genel Kurulunda Milletvekilleri tarafından yeterince tartışılmadan değiştirilmiştir.

facebook-paylas
Tarih: 03-03-2019 21:42

SAMÇEP; “NÜKLEERDE BİLİNMEZLİK OLAMAZ!”

Vekiller konuşamadan nükleer mevzuat 22 dakikada meclisten geçti!

 6 ay önce NDK kurulurken neyi yanlış yaptınız, şimdi torba kanun usulü ile değişiklik yaparak neyi düzelttiğinizi düşünüyorsunuz. 6 ay önce de hata yapmışsanız, şimdi de hata yapıyor olabilirsiniz. TBMM’de halkın izlemesine açık Nükleer Enerji Komisyonu kurulsun, Nükleer Düzenleme Kurulu Kapatılsın, Nükleer Santral Projeleri İptal Edilsin!” denildi.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, vekillerin konuşmasına fırsat verilmeden 22 dakikada meclisten geçirilen Nükleer mevzuatla ilgili açıklamalarda bulundu. “Son zamanlarda Nükleer Mevzuatımız açısından vahim gelişmeler yaşanmaktadır.  Bilindiği üzere 24 Haziran seçimlerinden hemen sonra, 9 Temmuz 2018 tarihinde, 233 maddeden oluşan Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) KHK’sı Cumhurbaşkanlığı yemin töreninden önce ilk çıkartılan KHK’lar arasında yer almıştır. Aradan 6 ay gibi kısa bir süre geçmeden NDK görev ve teşkilat yapısında değişiklik içeren beş madde AKP döneminin karakteristik yasa yapma usulü olan ve içerisinde birbirinden farklı 12 kanunun yüzlerce maddesi arasında torba ile TBMM Genel Kuruluna getirildi. TBMM Genel Kuruluna gelmeden önce NDK’na ait beş madde 1 dakikada alt komisyondan geçti. Benzer şekilde komisyondan da 1 dakikada geçti. TBMM Genel Kurulunda ise sadece 22 dakika konuşuldu. NDK KHK’sını da değiştiren torba kanun 600 Milletvekilinin olduğu TBMM’de 250’sinin katıldığı oylamada  sadece 36 ret oyu aldı. Değişiklik yapılan beş maddenin NDK’nu tanımlayan diğer 228 madde ile bağlantısı olup olmadığına bakılmadı, Türkiye’nin Nükleer santrallara ihtiyacı var mı yok mu sorgulanmadı, dünyanın hiç bir ülkesinin çözemediği nihai atık bertarafı nasıl sağlanacak tartışılmadı. Böylece kabul oyu verenin neyi kabul ettiği, karşı çıkanın neye karşı çıktığı yeterince tartışılmadan, kimsenin bilmediği düzenleme tartışmasız geçmiş oldu” dedi.

NÜKLLER RİSKİN FARKINDA OLDUKLARI HALDE GEÇİRDİLER.

SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ açıklamasını şöyle devam ettirdi. “6 ay önce NDK kurulurken neyi yanlış yapmıştınız, şimdi torba kanun usulü ile değişiklik yaparak neyi düzelttiğinizi düşünüyorsunuz. 6 ay önce hata yapmışsanız, şimdi de hata yapıyor olabilirsiniz. Nükleer enerji gibi bir konuyu, bırakın halkı, bırakın uzmanları, vekiller bile tartışmadan geçirmenin riskinin, yaratacağı tehlikenin farkında mısınız? Meclisten onay alınmadan saatler önce NDK üyeleri görevlerine başladılar! İşin daha da vahim tarafı NDK görev ve teşkil yapılanmasını düzenleyen  maddeler TBMM Genel Kurulunda kabul edilmeden önce NDK üyeleri meclis oylamasının sonuçlarını önceden biliyormuş gibi yemin ederek göreve başladılar. Sırf bu durum bile TBMM’nin işlevini, saygınlık düzeyini sergilemeye yetmektedir” diye konuştu.

TBMM’DE NÜKLEER ENERJİ  KOMİSYONU KURULSUN

Özdağ, açıklamasının sonunda şöyle konuştu.    “Toplumun genelini ilgilendiren, gelecek kuşakları riske sokan nükleer santral gibi projeler ve tüm yasal düzenlemeler meclislerdeki salt çoğunluğa dayanarak, asgari demokratik yönetim ilkeleri, saydamlık, açıklık, katılımcılık, hesap verebilirlik değerleri göz ardı edilerek belirlenemez. TBMM’de halkın katılımına, izlemesine açık olarak Nükleer Enerji  Komisyonu kurmalıdır. Nükleer Santral Projeleri İptal Edilsin, Nükleer Düzenleme Kurulu Kapatılsın” dedi.

Mehmet Rebii Özdemir

 
Bu haber 170 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI