Bugun...SAMSUN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ; ŞİDDETİ HAK ETMEK İÇİN BİZ NE YAPTIK?
Tarih: 03-04-2019 21:26:29 Güncelleme: 03-04-2019 22:14:29 + -


Geçtiğimiz günlerde İzmir Bornova 29 nolu ASM (Aile Sağlığı Merkezinde) görevli olan bir hekime 10 kişilik bir grubun saldırısı nedeniyle burnu kırılan bir hekim arkadaşları için bir araya gelerek Samsun İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulundular.

facebook-paylas
Tarih: 03-04-2019 21:26

SAMSUN AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ; ŞİDDETİ HAK ETMEK İÇİN BİZ NE YAPTIK?

Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulundan Dr. Murat Erkan ve Dr. Funda Neslihan Furtun’da  yer adlı.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan 150 kişiye yakın Aile Hekiminin bir araya geldiği basın açıklamasını Samsun Aile Hekimleri Derneği (SAHED) adına Dr. Orhan Aydoğdu okudu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!

Dr.Orhan Aydoğdu,  açıklamasında şunları ifade etti. “Ülkemizde sadece son bir ay içerisinde aile sağlığı merkezlerimizde üç büyük adli olay yaşandı. Önce İstanbul’da bir vatandaş aile hekiminden sahte rapor istedi ve bu talebi gerçekleşmeyince hekim arkadaşımızı silah zoruyla darp etti. Bir hafta önce ise şiddet bu kez Samsun’da idi. İş kanununa aykırı şekilde aile hekiminden işe giriş raporu almak isteyen hasta, kanunları uygulayan doktora karşı yine şiddete başvurdu.  SABİM 184 iletişim merkezini arayarak o doktoru öldüreceğini söyleyerek hekim arkadaşımızı tehdit etti. Yine geçen hafta bir başka vatandaşımız eşine ilaç yazdırma bahanesi ile İzmir’de aile hekimine başvurdu. Hastanın kendisi olmadan işlem yapamayacağını söyleyen hekim arkadaşımız, aynı aile sağlığı merkezindeki bir başka hekim arkadaşımız ve eşi, ilaç yazdırmak için gelmeyen ancak darp ve şiddet için beraberindeki 10 kişi ile aile sağlığı merkezini basma cesaretini gösterebilen bir çete tarafından darp edildi. Hekim arkadaşımızın burnu kırıldı” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Leyla Yüksel dahil, ayakta duran insanlar ve açık hava

ŞİMDİ SİZDE  5 DAKİKALIĞINA EMPATİ YAPIN!

SAHED başkanı Dr. Orhan Aydoğdu açıklamasına şöyle devam etti. “Bizler her gün onlarca, bazen yüzlerce vatandaşın ağrısını, acısını, üzüntüsünü anlayabilmek için onlarla empati kuruyoruz. Şimdi sizlerden bizim her gün  yaptığımız şeyi 5 dakikalığına yapmanızı, bizim anne babalarımızla empati kurmanızı istiyoruz. Memleketin en yüksek puanla kazanılan ve en pahalı okullarına, tıp fakültelerine gönderdiniz mesela çocuğunuzu. Toplamda sadece doktor unvanı alabilmek için yirmi yıla yakın öğrenim gördü. Geceden sabaha gün doğumuna şahit oldu evladınız ders çalışırken. Günaşırı nöbetler tuttu. İnsanlığa aykırı. Ve evladınız bu emeğinin karşılığında doktor oldu. Yıllarca size, sevdiklerine ayırması gereken zamanı, derslerine ayırırdı. Şimdi ise siz her sabah onu işe uğurlarken kafanızda sürekli soru işaretleri var. Acaba bugün evladım şiddete uğrar mı diye. Acaba bu akşam eve sağ salim gelecek mi?” şeklinde konuştu.

TÜM SUÇUMUZ KANUNLARI UYGULAMAK.

Dr. Orhan Aydoğdu açıklamasının sonunda şunları kaydetti.   “Soruyoruz; Peki biz ne yaptık bu şiddeti hak etmek için? Ülkemizin aile hekimliği sistemine geçtiği günden buyana birinci basamak sağlık hizmetleri ile ilgili tüm sağlıkta gelişmişlik parametrelerini en üst düzeye taşıdık mesela. Aşılama oranlarında Avrupa’nın en iyi ülkesi konumuna getirdik ülkemizi. Anne ve bebek ölümlerini yarıdan aza indirdik sadece 10 senede. Sadece devletimizin kanunlarını uygulamak suçumuz. Suçumuz spor yapacak çocuklarımız ölmesin diye sadece bir sağlık raporunu imzalamak yerine onların tam bir sağlık muayenesinden geçmesini sağlamak. Hastayı görmeden ilaç yazmanın suç olduğunu söyleyen, bu nedenle arkadaşlarımıza ceza veren sosyal güvenlik kurumu ve sağlık bakanlığının talimatlarını uygulamak suçumuz. İşverenlerin yürürlükteki iş kanunu hükümlerini uygulayıp sizlere daha sağlıklı çalışma koşulları sağlamaya çalışmak suçumuz. Sistemin bütün kurallarını uygulamaya çalışmak özetle suçumuz. Ortada bir suç varsa eğer; bizim değil sistemin suçu var! Peki, ne yapmak lazım? Kabul mü edeceğiz bu şiddeti?  Sineye mi çekeceğiz meslektaşımızın katledilişini? Sadece bir günlüğüne poliklinik hizmeti alamamanın ne demek olduğunu anlayın istedik. Neden aile hekimlerinin çalışmadığını sadece bir günlüğüne vatandaşlarımıza yetkililer anlatsın istedik. Peki, çözüm nedir? Çözüm çok basit. Ne biz şiddete uğramak istiyoruz, nede yapanın yanına kar kalsın istemiyoruz. SAĞLIKTA ŞİDDETLE İLİGLİ TÜRK CEZA KANUNUNDA EK SATIRLIK BİR DEĞİŞİKLİK İSTİYORUZ.BU DEĞİŞİKLİK GERÇEKLEŞMEDİĞİ SÜRECE DE BİZLER SAMSUN’DA Kİ BAŞTA AİLE HEKİMLERİ OLMAK ÜZERE TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLARAK HER GEÇEN GÜN SESİMİZİ BİRAZ DAHA YÜKSELTECEĞİZ. Son olarak Samsun’umuzun  sağlıkta şiddete şehit verdiğimiz iki kıymetli ismi Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Dağdemir’i saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Leyla Yüksel dahil, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 8 kişi, Murat Erkan ve Neslihan Hancıoğlu dahil, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 13 kişi, Leyla Yüksel ve Funda Neslihan Furtun dahil, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 17 kişi, Leyla Yüksel, Murat Erkan, Funda Neslihan Furtun ve Tolga Pervin Sucu dahil, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 12 kişi, Leyla Yüksel dahil, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 11 kişi, Leyla Yüksel dahil, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 18 kişi, Leyla Yüksel, Murat Erkan, Celal Özkan, Şenol Yelekin ve Tolga Pervin Sucu dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 19 kişi, Funda Neslihan Furtun ve Tolga Pervin Sucu dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Bu haber 739 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI