Bugun...SAMSUN AKADEMİK ODALAR BİRLİKTELİĞİ KURULDU!
Tarih: 19-03-2019 21:45:15 + -


Samsun’da 23 meslek kuruluşu bir araya gelerek SAMSUN AKADEMİK ODALAR BİRLİKTELİĞİ’ni kurdular. SAOB (Samsun Akademik Odalar Birlikteliği) içerisinde

facebook-paylas
Tarih: 19-03-2019 21:45

SAMSUN AKADEMİK ODALAR BİRLİKTELİĞİ KURULDU!

 Samsun Barosu, Samsun Noter Odası, Samsun Eczacı Odası, Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Hekimleri Odası, Samsun Veteriner Hekimleri Odası, Samsun Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Samsun Mimarlar Odası, Samsun Bilgisayar Mühendisleri Odası, Samsun Çevre Mühendisleri Odası, Samsun Elektrik Mühendisleri Odası, Samsun Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Samsun İnşaat Mühendisleri Odası, Samsun İç Mimarlar Odası, Samsun Jeofizik Mühendisleri Odası, Samsun Jeoloji Mühendisleri Odası, Samsun Kimya Mühendisleri Odası, Samsun Maden Mühendisleri Odası, Samsun Makina Mühendisleri Odası, Samsun Orman Mühendisleri Odası, Samsun Peyzaj Mühendisleri Odası, Samsun Şehir Plancıları Odası ve Samsun Ziraat Mühendisleri Odası ilk toplantılarını Samsun 6. Bölge Eczacılar Odasının ev sahipliğinde gerçekleştirdiler.

SAOB, Samsun 6. Bölge Eczacı Odasında yaptığı ilk toplantısında dönem sözcülüğünü oda başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan yaptı.

Dönem sözcüsü Ecz. Onur Ferhat Karacan ilk açıklamasında şunları ifade etti. “Dün 18 Mart Çanakkale Zaferi’ nin 104. Yıldönümünde şehitlerimizi andık, dünyanın en büyük zaferlerinden birini hep birlikte coşkuyla kutladık. Çanakkale Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecinde bir dönüm noktası, emperyalizme karşı bir bağımsızlık ve mücadele destanı olarak tarihe yazılmıştır. Çanakkale Savaşı, bu ülke halkının toprağı ve özgürlüğü uğruna topyekûn mücadelesinin adıdır. Çanakkale Zaferi, masa başında ülkeleri parçalamaya, insanları esir etmeye, halkları birbirine düşürmeye, ülkeleri kurmaya ya da yok etmeye çalışan emperyalist güçlere karşı verilmiş en iyi yanıttı. O toprakları kendi kanı ile sulayan binlerce genç, bizlere çok önemli bir ders vermişti. Bizlere özgür bir ülkede yaşamak için nelerin feda edilebileceğini göstermişti. Bugün Çanakkale Anıtı, o binlerce gencin bir asrı bulan çağrısının somut bir ifadesi olarak durmakta ve yalnızca bizlere değil tüm dünyaya bağımsızlık mücadelesi açısından çok açık bir ders vermektedir. Çanakkale Savaşları yalnızca Türkiye’yi değil, bir bütün olarak tüm dünyayı derinden etkilemiştir. Dünya paylaşım savaşının yönünü değiştirmiş ve imkansız olanı gerçek kılmıştır. Diğer yandan bu Zafer, yalnızca bağımsızlık ateşini yakmamış, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in dehasını açığa çıkarmıştır. Bu anlamıyla Kurtuluş Savaşı sürecine çok önemli etkisi olmuştur. Bizler de bu anlamlı günde, tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi’nde kararlılıkla, inançla, canı pahasına mücadele eden tüm şehitlerimizi bir kez daha saygıyla ve şükranla anıyoruz. Yeni Zelanda’da 4 gün önce camileri ve ibadetlerini yapan insanları hedef alan, 49 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.  Irk, dil, din, cinsiyet ayrımı olmaksızın her bireyin eşit, adil ve özgür bir şekilde yaşaması idealimizi tekrarlıyor; acımasız terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

DAYANIŞMA ve GÜÇ BİRLİĞİMİZİ KURDUK!

SAOB Dönem sözcüsü Ecz. Onur Ferhat Karacan, açıklamasına şöyle devam etti. “Samsunda bir örgütlenmesi bulunan akademik eğitim almış, kanunla kurulmuş Meslek Örgütleri/Odaları veya bu kuruluşların temsilcilikleri bulunan 23 Meslek Kuruluşu olarak kurulduğumuz tarihten itibaren kendi mesleki konularımızda çalışma ve etkinlikler yapmaktayız. Bunun yanında yurdumuzun, ilimizin sağlık ve sosyal kültürel yapısının daha iyi bir geleceğe ulaşmasını sağlamak amacıyla da birikimlerimizi yetkililer ve kamuoyuyla paylaşmaktayız. Şimdi bu çalışmalarımızı ‘’Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’’ adı altında yapacağımız toplantılarda birlikte tartışarak daha verimli hale getirmeyi hedeflemekteyiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bağımsız, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak ve onu insan haklarına dayalı hukukun üstünlüğü ilkesi ile çağdaş bilimsel değerler ışığında ileri götürmek, Edindiği birikimler ile çalışan meslek sahibi kesimleri temsil eden meslek örgütlerinin/odalarının paylaştığı ortak değerleri geliştirmek, Dayanışma ve güç birliği ile daha kapsamlı çalışmalar yaparak Samsun’umuza faydalı hizmetler üretmek, şehrimizi bir dostluk ve kardeşlik anlayışı ile kaynaşmış bir kent kültürüne ulaştırmak, sağlıklı insan, sağlıklı toplum, sağlıklı kent ve sağlıklı çevre hedefi ile bütünleştirmek, toplumun sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunmak, Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’nin verimli, etkin ve saygın bir birliktelik olarak Samsun Kamuoyunca tanınmasını sağlamak, Merkezi ve Yerel Yönetimler, Kamu ve Özel Sektör Kuruluşları, Samsun’umuzdaki Üniversiteler ve Demokratik Kitle Örgütleriyle, insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda iletişim ve işbirliğini geliştirmek için her türlü bilimsel, sosyal, kültürel ve kamu yararına yönelik faaliyetlerde bulunmak, Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’ni oluşturan Örgütlerin/Odaların çalışma ve etkinliklerinin kamuoyuna duyurulması ve aralarındaki koordinasyona destek vermek, ortak çalışmalar yaparak kamuoyunun oluşumunu ve bilgilenmesini sağlamak ana hedeflerimizdir. İlimizde bulunan kanunla kurulmuş tüm akademik meslek kuruluşları olarak ‘’Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’’ nin şehrimize, bölgemize ve ülkemize katkıları olacağına inancımız tamdır. Hepimiz için bereketli sonuçlar getirmesi için daha çok çalışacağız. Samsunumuza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu

Mehmet Rebii Özdemir
Bu haber 323 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI