Bugun...Samsun Halkı Çam Ağaçları İçin Duyarlılık İçerisindedir.
Tarih: 28-02-2019 00:43:52 + -


Adalet Mahallesinde çamlık alanın korunması için mahalle sakinlerince toplanan imzalar Samsun Büyükşehir Belediyesine teslim edildi.

facebook-paylas
Tarih: 28-02-2019 00:43

Samsun Halkı Çam Ağaçları İçin Duyarlılık İçerisindedir.

Samsun Çevre Platformu SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ ve Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, Adalet Mahallesinde doğal çamlık alanın eğitim alanı gerekçesi ile imara açılarak 50 yaş üzerinde olduğu tahmin edilen 18 çam ağacının kurtarılması için toplanan dilekçeleri Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fikret Vatanserver’e teslim etti.

SAMÇEP sözcüsü Mehmet Özdağ imzaların teslimi esnasında; “Belediyelerin asfalt, beton, plastik türevi ürünlerle çevreye zarar vererek ve milyonlarca para ödeyerek kentin muhtelif yerlerine işlevsiz parklar yaptıklarını görüyoruz. Kent içerisindeki neredeyse tek kalmış çamlık doğal park alanınının beş kuruş para ödenmeden korunmayarak imara açılmasını anlayamıyoruz.  Bu durumun izahı yoktur” açıklamasını yaptı.

İmzaların teslimi esnasında Genel sekreter Vekiline konu hakkında bilgilendirme yapılarak;

Bildiğiniz üzere; İlkadım İlçesi,  Adalet (Kılıçdede) Mahallesi 6479 Ada, 1 Parselde bulunan 3.041,52 m²  Büyükşehir Belediyesine ait yeşil alan 13 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Nazım Plan imar değişikliği ile eğitim alanı kullanımına ayrılmıştır. Seçilen arazi gerek büyüklük ( Trafo alanı çıktıktan sonra yaklaşık 2900 m2) bakımından gerekse topoğrafik yapısı itibariyle  1000 m2 den az  düz alana sahip bulunmakta, geri kalan kısmı 45 dereceye varan eğimli bölümden oluşmaktadır. Bu sebeble seçilen arazi fiziki şartlar bakımından yetersiz ve uygunsuzdur. Gerek milli eğitim mevzuatı, gerekse Mimarlık-Mühendislik bilimi birlikte ele alındığında seçilen bu alanın her yönü ile olumsuzluklar barındırdığı ortadadır.

İlkadım İlçesi, Adalet mahallesinde eğitim gerekçesiyle imara açılan 3 dönümlük alan içerisinde bulunan 50 yaşlarının üzerinde 18 adet çam ağacını kurtarmak için mahalle sakinleri ve çevre sakinlerinden topladığımız ıslak imzalar an itibariye 1099 adet olmuştur. İnternet ortamında 2.000’ e yakın katılımcı ile sanal imza kampanyamız halen devam etmektedir.

Belediyelerin asfalt, beton, plastik türevi ürünlerle çevreye zarar vererek milyonlarca para ödeyerek kentin muhtelif yerlerine park yaptıklarını görüyoruz. Kent içerisindeki neredeyse tek kalmış doğal park alanınının beş kuruş para ödenmeden korunmayarak imara açılmasını anlayamıyoruz. SAMÇEP olarak; “Çevreyi, doğayı korumak üzere mücadelemize imzalarıyla destek olarak, yaşadığı kentte değer katmaya çalışan Adalet Mahallesi başta olmak üzere Samsun halkının taleplerine sahip çıkacağız. Söz konusu yanlış imar değişikliği kararının tekrar gözden geçirilerek çocuklarımızın eğitim ihtiyaçlarının daha uygun bir alan seçilerek karşılanması, bahse konu alanın doğal hali korunarak mahalleye ve kente kazandırılması için tüm yetkili kurumlardan halkımzın beklentilerini karşılayacak çözüm bulmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Mehmet Rebii Özdemir

 

 
Bu haber 106 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI