Bugun...SUAT YILDIZ: “CANİK BELEDİYE BAŞKANI GİDERAYAK MEMUR MAAŞLARINI ÖDEMİYOR”
Tarih: 28-03-2019 13:11:43 + -


KESK DDönem sözcüsü ve TÜM-BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız 31 Mart Yerel seçimlerinde iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı kendisini aday göstermediği için olsa gerek Canik Belediyesi toplamda 95 memurunun maaşını son 2 aya kadar ay içinde taksit taksit ödemiş olup, Şubat ve Mart ayları maaşlarını ödememiştir” diye açıklamada bulunan Suat Yıldız açıklamasının devamında şunları ifade etti. .

facebook-paylas
Tarih: 28-03-2019 13:11

SUAT YILDIZ: “CANİK BELEDİYE BAŞKANI GİDERAYAK MEMUR MAAŞLARINI ÖDEMİYOR”

 KESK’in iş kollarından TÜM-BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız açıklamasının devamında şunları ifade etti. “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun ‘Aylığı ödeme zamanı ve esasları’ başlıklı 164. maddesi ‘Memurların aylıkları her ayın başında peşin olarak ödenir.’ hükmünü getirmektedir.Ayrıca 5393 Sayılı Belediye Kanununun, belediyelerde personel istihdamı ile ilgili usul ve esasları düzenleyen ‘Norm kadro ve personel istihdamı’ başlıklı 49. maddesi ise ‘Personelin her türlü alacakları zamanında ve öncelikli ödenir.’ hükmünü taşımaktadır. Madde hükümlülüklerinden de anlaşılacağı üzere, yani her ayın 15. günü personel maaşları zorunlu olarak ödenmelidir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 07.09.2006 tarihli genelgesinde ‘Belediye memurlarının maaş ve alacakları belediyenin bütün harcamalarından öncelikli olarak ödenir.’ demektedir. Canik Belediyesi gerek 657 Sayılı DMK, gerek 5393 Sayılı Belediye Kanununun 93. maddesine, gerekse 07.09.2006 Sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesine aykırı hareket etmekte suç işlemektedir” dedi.

YANDAŞ SENDİKA NEDEN CANİK BELEDİYE ÇALIŞANLARININ HAKLARINI SAVUNMUYOR?

TÜM-BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız açıklamasının sonunda şöyle konuştu. “Canik Belediyesi AKP’den seçilmiş olan Sayın Osman GENÇ tarafından yönetilmektedir. Ancak 20 Mart 2019 Çarşamba günü yayınlanan Haber Gazetesinde, 31 Mart Yerel Seçimleri için Cumhur İttifakından AKP adayı Sayın İbrahim SANDIKÇI aynen şu ifadeyi kullanmaktadır. ‘İşçi kardeşlerim müsterih olun ve biraz sabredin, fitnelere kulak asmayın, reçetemiz hazır.’  diyerek maaşların bir plan dahilinde ödeneceğini duyurmaktadır. Ancak Canik Belediyesi’nin zaten var olan belediye başkanının da aynı siyasi partinin başkanı olması, akıllara şimdi niçin maaşlar ödenmiyor sorusunu getirmektedir. Kaldı ki yasalara göre her ayın 15’nde ödenmesi gereken memur maaşları için toplamda 95 memuru olan Canik Belediyesi’ne, ortalama emekli sandığı primleri de dahil olmak üzere kişi başı 7.000TL.’ye gelen toplamda 700,000TL. Parayı bulup ödeyememeside, Canik Belediyesi’nin nasıl bir belediyecilik anlayışı ile yönetildiğini ortaya koymaktadır. 2 aydan beri maaş ödenmeyen, 2 ay öncesinde de düzensiz ödenen memur ve işçi maaşları için Canik Belediyesi’nde yetkili olan memur ve işçi sendikalarının ne yaptıkları da merak edilmektedir. Sendikalar tam da bugünler için vardır. Belediye idareleriyle el ele, kol kola ve belediye idareleri direktifleri doğrultusunda örgütlenen sendikaların, bu durum da söyleyeceği hiçbir şeyin olmadığı açıkça gözükmektedir” diye konuştu

Mehmet Rebii Özdemir
Bu haber 173 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SENDİKA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI