Bugun...Türkiş, Aile Sağlığı Merkezinde Laboratuvar Kuyruğu Çilesi.
Tarih: 25-03-2019 13:58:26 + -


Samsun’un Atakum ilçesinde konuşlanmış olan Türkiş ASM’ne (Aile Sağlığı Merkezi) kayıtlı olan hastaların laboratuvar kuyruğu isyanları hastaları çılgına çevirdi.

facebook-paylas
Tarih: 25-03-2019 13:58

Türkiş, Aile Sağlığı Merkezinde Laboratuvar Kuyruğu Çilesi.

Türkiş ASM geçtiğimiz hafta içerisinde Aile Hekimlerinin hasatlarına istedikleri tetkikler nedeniyle laboratuvar önünde ve merdivenlerde çok uzun kuyruklar oluştu. Laboratuvar önünde ve dışarıya doğru taşan kuyruktaki insanlar tepkilerini şöyle dile getirdiler.

“Koskoca merkezde bir tek yerde kan alınıyor idrar kabul ediliyor. Aile Sağlığı Merkezimizde bulunan 5-6 hekimin birden istedikleri tetkikleri bir görevli yerine getiriyor. Diyecekler ki Aile Hekimlerinin yanlarında bulunan ASM de başka birçok görevi olan  Aile Sağlığı Elemanları diğer koruyucu izlem ve takiplerini aksatmaması  gerektiğini çok iyi biliyoruz.  Durum buyken Sağlık Müdürlüğünün bünyesinde başka değerlendirecekleri Laborantları yok mudur? Mutlaka vardır. Bu kadar çok kuyruklar oluşmasına izin vermemeli Sağlık Bakanlığı ya da diğer birimler. Saatlerce kuyrukta beklemekten imanımız gevredi. Sağlıkta kuyruk yok diyenler gelsinler baksınlar nasıl kuyruktayız. Kuyruk var hem de nasıl kuyruk var. Aile Hekimlerimizde bu işten mustaripler. Biz onlardan da daha mağduruz. Kimimizin ufak bebesi, kimimiz işimize geç kalacağız. Sağlıkta kuyruklar devam ediyor. Kim ne derse desin gözümüzle gördüğümüze bire bir yaşadıklarımızdan başkasına inanmayız” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan

Tepkilerin ardından fotoğraflarla birlikte yetkili birim olan Samsun İl Sağlık Müdürlüğüne kuyrukta bekleyerek tepkiler verenler adına şu soruları yönelttim.

 • Türkiş ASM’de  veya diğer Aile Sağlığı Merkezindeki  hekim veya hekimlere  ASM de başka birçok görevi olan ASE (Aile Sağlığı Elemanları) diğer koruyucu izlem ve takiplerini aksatmadan kan alma işlemlerini nasıl yetiştirecek?
 • Bu yoğunluğun önlenmesi ve hastaların mağduriyetlerinin giderilebilmesi için önlem alınması yolunda çalışmalarınız olacak mı?
 • Yurttaşların bir ayrı tepkisi ve iddiası da  şu yönde “Laboratuvar elemanı laboratuvar  hizmeti verilmeyen birimlerde boş oturtulurken ASM de okul taramaları nedeniyle bu durum yaşanıyor” bu iddialar ne kadar doğrudur? Ve hastaların dolayısıyla hekimlerin bu yöndeki mağduriyetleri çözüme kavuşturulabilecek mi?

 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğünün sorularımıza yanıtı gecikmedi ve hemen geldi. Yanıtları aynen noktasına ve virgülüne şöyle:

Okul Sağlığı öğrencilerin ve okul çalışanlarının sağlığının değerlendirilmesi, geliştirilmesi sağlıklı okul yaşamının sağlanması ve sürdürülmesi, öğrenciye ve dolayısıyla topluma sağlık eğitiminin verilmesi için yapılan çalışmaların tümü olarak tanımlanmaktadır. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı  ve T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 2016 yılında “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği protokolü” imzalanmış ve “Okulda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Programı” başlatılmıştır.

Çalışmalar 6 başlık altında yürütülmektedir.

 1. Sağlık Hizmetleri
 2. Sağlıklı ve Güvenli Okul Çevresi
 3. Sağlıklı Beslenme
 4. Sağlık Eğitimi
 5. Fiziksel Aktivite
 6. Aile/ Toplum Katılımı

Sağlık Hizmetleri kapsamında yer alan ana başlıklardan biri öğrencilerin muayene ve izlemleridir. 3 yaştan ( 35-37ay) 19 yaşa ( 223-234 ay) kadar tüm öğrencilerin bağlı bulundukları aile hekimleri tarafından yaş grubuna uygun periyodik muayenelerinin yapılması ve değerlendirmelerin okula bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca okul idarelerince de öğrencilerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçümleri, tarama sonuçları ve aşılama gibi sağlık verileri/ sonuçlarının e-okul sistemine düzenli girilmesi, izlenmesi gerekmektedir.

2018-2019 yılı eğitim ve öğretim yılı içinde belirtilen yaş grubunda yaklaşık 240.000 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerim muayenelerini yaptırmaları ve ilgili formları okul idaresine teslim etmelerine yönelik çalışmalar eğitim öğretim yılının başında başlatılmıştır. Ancak öğrencilerin velileri ile gelmeleri gerektiğinden uygulamada sorunlar yaşanmıştır.  Eğitim öğretim yılının ikinci döneminde okul idarelerinin çalışmaları hızlandırması üzerine aile sağlığı merkezlerinde yığılmalar olmaya başlamıştır.

Aile hekimleri her yaş grubunun özelliğine göre ilgili test/ tetkik ve taramayı yapmak zorundadır. Bu nedenle bir öğrencinin izlemi ortalama 20 dk almaktadır. Her yıl yapılan izlemlerin yıl içinde düzenli yapılması ve yığılmaların önüne geçilmesi için okul idarelerinin ve velilerin aile hekimleri ile iletişim halinde olmaları randevu sistemini kullanmaları gerekmektedir.

Bu hafta içinde Türk-İş Aile Sağlığı Merkezinde de yaşanan yoğunluk bu nedenledir.  Okullardan muayene için aile hekimine yönlendirilen öğrenciler, günlük hasta yoğunluğu ile birleşince özellikle laboratuvar odası önünde yığılmalara neden olmuştur. Şeklinde sorularımızı yanıtlamışlardır.

Biz Türkiş ASM’de kuyrukta bekleyenlerin yakınmalarını ve onlara muhatap olarak Sağlık İl Müdürlüğünün yanıtlarını siz okurlarımıza aktardık.

Mehmet Rebii Özdemir

Görüntünün olası içeriği: 3 kişiGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekanGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan

 
Bu haber 230 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI