Bugun...


ALP ALTINÖRS


Facebookta Paylaş

3. Dünya Savaşı’na doğru
Tarih: 24-09-2017 07:51:00 Güncelleme: 24-09-2017 07:51:00


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nu izliyorum… 1945’te, “dünya barışını korumak” iddiasıyla kurulan BM’nin düştüğü hale bakın! Kürsüye çıkan savaş tehditleri savuruyor! ABD’nin ırkçı CEO’su Donald Trump, Kuzey Kore’yi “tümüyle ortadan kaldırmakla”; İran’ı uluslararası nükleer anlaşmayı iptal etmekle, rejimi yıkmakla tehdit etti. Küba ambargosunu kaldırmayacağını ilan etti. Venezuela’daki “sosyalist diktatörlüğü” yıkacağını iddia etti. Ukrayna’yla ilgili olarak Rusya’yı, Güney Çin Denizi’yle ilgili de Çin’i uyardı. Afganistan’daki Amerikan askeri operasyonlarını tırmandıracağını açıkladı. Soğuk Savaş diliyle sosyalist ideolojiye meydan okudu!

“Benim için Amerika herşeyden önce gelir”, dedi. Ulus-devletlerin insan yaşamını iyileştirmenin en önemli aracı olduğunu ileri sürdü. Göçmen düşmanı bilindik söylemlerini yineledi. Yakın tarihin ABD Başkanları arasında BM kürsüsünden en milliyetçi konuşmayı yaptı. ABD’nin dünya pastasından aldığı payı yetersiz bulduğunu, yeniden paylaşım istediğini açıkça ilan etti. Kendisini salonun patronu sandığı her halinden belliydi! Konuşmadan ziyade bir kas gösterisiydi. Kürsüde bir devlet başkanından ziyade bir mafya şefi var gibiydi.

Onu izleyen diğer devlet liderleri de, BM kürsüsünü başka halkları tehdit etmek için kullandılar. Erdoğan’ın Güney Kürdistan referandumuna yönelik tehditleri de bunun bir parçasıydı. İsrail Başbakanı Netanyahu da İran’ı Suriye’de vuracaklarını ilan etti konuşmasında.

BM Genel Kurulu, temellerinden sarsılan kapitalist dünyanın, her köşesinden, engellenemez biçimde savaşa doğru sürüklenmesini resmetti. 1929-’33 ekonomik bunalımı, nasıl kapitalist dünyayı adım adım 2. Emperyalist Paylaşım Savaşı’na doğru sürüklediyse, bugün de benzer bir süreç yaşanıyor. 2008’de ABD’de patlak veren ekonomik kriz, halen aşılmış değil. Dünya ekonomisi 10 yıldır benzeri görülmemiş bir Büyük Durgunluk yaşıyor. Kapitalist sistem, ekonomik, mali, sosyal, siyasi, ideolojik boyutları kapsayan varoluşsal bir bunalım içinde.

Trump, kapitalizmin bunalımının simgesidir. Amerikan tekellerinin bu krizden çıkış için sarıldıkları bir figürdür. İçte beyaz ırkçılığını, dışta Amerikan askeri emperyalizmini diriltmek arayışının kişileşmiş halidir. Trump’ın başkanlığına ABD’de “Beyaz Üstünlüğü” hareketinin yükselişinin eşlik etmesi rastlantı değildir. Neredeyse bütün ülkelerde son yıllarda gözlenen milliyetçi, ırkçı ve dinci yükseliş, doğrudan doğruya kapitalizmin küresel bunalımından beslenmektedir.

Çelişki ve çatışmalar tüm bünyeyi sarmıştır. Savaş rüzgarları bütün kıtalarda esmektedir. Çin, Japonya, Vietnam ve Kamboçya’yla sert sınır gerilimleri yaşıyor. Kuzey Kore’yle Güney Kore ve Japonya arasında “füze krizi” var. Türkiye/İran/Irak ile Irak Kürdistanı, İspanya ile Katalonya “referandum krizi” yaşıyor. Suudi Arabistan Katar’a ağır bir ambargo uyguluyor. Yemen’de Suudi Faşizminin gaddar bombardımanı sürüyor. ABD-Almanya ile Rusya’yı karşı karşıya getiren Ukrayna iç savaşı 3 yıldır sürüyor. Libya, Kaddafi’nin düşüşünden bu yana dağılmış, şimdi feodal-tipte derebeyliklerin birbiriyle savaştığı bir ülke. Afrika’da Mali, Somali, Nijerya gibi devletlerin geniş bölgeleri El Kaide çetelerinin denetiminde. Suriye’de dünyanın neredeyse tüm devletlerinin doğrudan ya da dolaylı olarak katıldığı bir savaş devam ediyor. İsrail de giderek artan ölçekte Suriye’deki savaşa dahil olmaya başladı. Myanmar devletinin Rohinghya Müslüman halkına açtığı savaş tam bir vahşete dönüştü. Pakistan-Hindistan gerilimi yeniden tırmanıyor, vd.

Bütün bu çelişkiler, son yıllarda “ani” yükseliş sergiledi. Kapitalizm insanlığı yeni bir dünya savaşı felaketine doğru götürüyor. Bugün için savaşlar daha ziyade bölgesel ölçekte ve sınırlı çapta seyrediyor. Ancak her bölgesel çelişkinin içinde, küresel emperyalist güçlerin karşı karşıya gelişi de okunabiliyor. Trump’ın sosyalist ideolojiye saldırması boşuna değil. Kapitalizmin bu büyük bunalımının içinden, insanlığı kurtarabilecek olan, yeniden ve yalnızca sosyalizmdir. Yaklaşan felaketlerin insanlığı barbarlık çağına döndürmemesi için, tek çıkış yolu budur.Bu yazı 534 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI