Bugun...


Asiye DİLLİ


Facebookta Paylaş

115 ÇOCUK ANNE VE BEBEK NEREDE?
Tarih: 05-02-2018 11:51:00 Güncelleme: 05-02-2018 11:51:00


Kanunu Sultan Süleyman hastanesinde bir vatansever bir memurun sayesinde iğrenç bir skandal ortaya çıktı. 115 çocuk doğum yaparak anne olduğunu bunu hastane yönetiminin adli mecralara bildirmediğini ve 115 çocuğun 5 aylık bir dönem içinde doğum yaptığı, 12 aya vurulduğunda bu sayının ne kadar olduğu ülke genelinde ne durumda olduğunu araştırılması gerektiği ortaya çıktı.

Kadın örgütleri ayaklandı basın açıklamaları yapıldı ve tek suçlu bu skandalı ortaya çıkaran memurdu, oda sürüldü ve işe geri iadesi olduğu halde işe alınmadı.

Bu skandalla ilgili sorular aklıma takıldı ve bunları araştırmaya başladım. Skandal sadece Sağlık bakanlığı ile kalmadığı ve bu skandala İçişleri Bakanlığının bile karıştığı ortaya çıktı.

Nüfus müdürlüğünde tanıdığım bir memur arkadaş vardı, onunla bu skandalı konuştum. Memur arkadaşın dediği  “ Hastanede doğum yapan kadına, doğum yaptığına dahil evrak veriliyor, o evrakla anne yada baba doğan bebeğin nüfus kağıdını çıkarmaya geldiğinde annenin yaşı 18 yaşından küçük olduğu için sistem kabul etmez ve polis çağırırız ve kanunu işlem başlar, ancak doğum yapan anne 18 yaş altı olduğu için ve bebeğine nüfus kağıdını  o ilde bulunan  Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bağlı Kadın sığınma evlerinden gelen bir memura verebiliriz. Başka bir işlem yapmamız mümkün değil” dedi.  

Bunun üzerine her mahallede olan sağlık ocağında görevli bir ebe ile görüştüm,  Ebe arkadaşın anlattıkları ise dahi vahim “Sağlık bakanlığı ile sağlık ocaklarının bilgi işlem sistemlerinin farklı, devlet hastanesinde doğum yapan annenin kaydı sağlık bakanlığına ait sisteme işleniyor. Fakat sağlık ocaklarına bağlı sisteme girilmediği sürece ne anneleri nede o doğan çocukları takip etmemiz mümkün değil. Şayet 18 yaş altı anne devlet hastanesinde doğum yapıp bize bilgileri geldiyse ve ilk kontrolde yaşının küçük olması sebebiyle üst makamlara bildirir gereğinin yapılmasını sağlarız” dedi.

Aslında çok güzel bir bilgi işlem sistemi var, sırf işgüzarlıktan işler aksıyor.

Şunu sormak lazım 115 anne ve bebek olmak üzere ve diğer sayıları bilinmeyen çocuk anne ve bebeklerde dahil, bu doğumlar Sağlık bakanlığının sistemine girdiyse, bu anne ve bebeklere nüfus kağıdı verildiyse, sağlık ocaklarında bu kayıtlar yapıldıysa ve takip ediliyorsa bu işlemleri yapan tüm memurlar görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir.

Şayet doğum yapan annenin ailesi annenin yaşı küçük, 18 yaşını geçtikten sonra bebeğin nüfus kağıdını alalım derse, bu bebeklerin aşıları ve sağlık taramaları nasıl takip edilecek, nasıl sağlıklı bir nesilden bahsedeceğiz ve binlerce soru.

Bu skandalların yaşanmaması için doğumevi kayıtlarının içişleri bakanlığına bağlanması ile olur. Doğum yapan anne ve babanın hemen sisteme kayıt yaptırılıp yaşı küçükse otomatik olarak güvenlik güçlerinin işlem yapılması sağlanmalı. Bu yazı 546 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI