Bugun...


Erkan Yazar


Facebookta Paylaş

Tarım İl Müdürlüğü Uykuda mı?
Tarih: 30-05-2019 07:53:00 Güncelleme: 30-05-2019 07:53:00


5 Yıldır Eskişehir’de yaşamaktayım, gördüğüm yanlışları yazsam bir türlü yazmasam bir türlü.
Eskişehir’deki basın ya görmüyor ya da kopyala yapıştır gazeteciliği yapıyor. Eskişehir halkı ne yiyor ne içiyor belli değil.
Yasa gereği ekmeklerin poşette satılması gerek, bir çok fırın uyuyor bu yasaya ama ekmekleri satan bakkallar ekmek dolaplarını unutmuşlar, ekmek poşete girince dükkan önünde masa üstünde satıyorlar.
Bir çok kez mesleğim gereği Tarım İl Müdürlüğünün kasap esnafı kontrollerine denk geldim. Onu yapma bunu yapma uyarı tamam. Ahlaksızı affettikçe ahlaksızlaşır.
Tarım il müdürlüğü şimdiye kadar kontrol ettiği kaç kasaptan hazır yapılmış köfte alıp tahlil ettirdi, kaçta kaçı dana veya tavuk eti, ekmek mi, soya unumu, kokmuş yada sakakat var mı belli değil. Yada kaç kasap dükkanına ceza kesildi basına en ufak bilgi ulaşmadı. Aynı konu sucuk içinde geçerli. Gördüğüm kadarıyla çok törelans tanıyor Tarım il müdürlüğü.
Önümüz bayram dokuz günlük tatil var, paketsiz tavuk satışı yasak, takan kim, kontrol var gibi, ceza yok nasıl olsa uyarır gidiyorlar gözü ile bakıyor esnaf.
Tarım il müdürlüğü kontrole çıkar çıkmaz ilk kasap dükkana varır varmaz, bir telefon trafiği, en yakında bulunan kasaplar aranır “usta tarım il müdürlüğü geziyor, sucuk, köfte, açık tavuk ürünleri varsa sakla” denilerek görünen kasap arkadaşını koruyor ama halkı yani et ve et ürünleri tüketen vatandaşı yok sayıyor.
Tarım il Müdürlüğünün gezdiği saatlerde belli sabah 08:00 akşam 16:00, bir saat daha yani 17:00’den sonra açık tavuk ürünleri sucuklar tekrar reyonda, hafta sonları hafta sonu tatili kontrol olmaz, kontrole gelirken resmi araçla gelirler esnaf siyah plaka gördü mü hızlıca ürünler saklanır.
Önümüz 9 günlük Ramazan Bayramı tatili kasaplar rahat, nasıl olsa gelen giden olmaz, açık ürün tavuk ürünleri, markasız sucuk, analizleri yapılmamış köfteler reyondaki yerlerini alacak. Halk sağlığımı kimin umurunda. Yeter ki para cep dolsun.
Eskişehir halkı dokuz bayram tatiliniz var bir çoğunuz mangal yapacaksınız. Açık yazayım kesinlikle soslu tavuk almayın. Açık tavuk ürünleri almayın, paket ve üstünde son kullanma tarihi olan tavuk ve tavuk ürünlerini seçin. Bayram için stok yapılıyor ve geceden donmuş ürünler çözdülerek rengi canlı ise reyona öyle konuluyor, rengi solmuş sa soslu olarak size satışa sunuluyor.
Köfteyi kendiniz yapın, köfte dağılmasın diye içine ekmek yerine tavuk eti koyuyorlar. Tavuk eti de tez bakteri toplayan bir et türü, malum havalarda çok sıcak.
Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü uykudan uyanın da bu bayram Eskişehir halkı gıda hilebazların eline kalmasın. Bu dokuz günlük bayramda biraz mesai yapsın, tek ekiple değil, kalabalık şekilde kontrole çıkın ve sivil plaka ile çıkın. Ben geldim durumu olmasın.
Herkese iyi bayramlar!


Bu yazı 1122 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI