Bugun...


FEYAZA GÖKÇE ŞAHİN


Facebookta Paylaş

BİZ NİYE SAHTELEŞİYORUZ BİLEN VAR MI?
Tarih: 30-03-2019 23:23:00 Güncelleme: 30-03-2019 23:23:00


Çoğu zaman karamsar, mutsuz ve tedirgin oluyorum. Nedenini bulalı çok olmadı. Neden nedir diye soracak olursanız eğer şöyle; “hayatımızın  A’dan Z’ye her yönüyle  içerisinde olan sosyal medya” telefonlarımızı, tabletlerimizi yetmedi bilgisayarlarımızı elimize aldığımız anda virüs yayılıyor içimize, duygularımıza, damarlarımıza.

Öz çekimle  başlayan "günaydın" mesajlarını  takip eden anlamlı imalı birkaç kopyala yapıştır düşündürücü yazılar alıyor. Ardından gezilerin etiketlenmiş mekanların görselleri, buraya kadar rahatsınız. Duyguların  normal çünkü merakın gitmiş nötrsün. Böyle  büyüterek bakarsın resimlere sırf merakından.  Çok  geçmeden çocuk hasta haberleri. Yaşamlarını sürdürmek için az  zamanı kalmış hasta çocuklar, acı çeken gençler. Çaresiz  sadece dua bekleyen hastalar.

 Beğenemezsin,  neyini beğeneceksin ki? Düşünürsün  o zaman ne kadar "sağlıksız bir toplum olduk? Neden  çocuklar hep hasta?" paylaşırsın sayfanda yada görmeyeyim diye çabucak geçiverirsin. Ama  için yandı bir kere. Üstüne  üstlük hiç bir suçun yokken suçlu hissedersin kendini! Sen  böyle düşünürken pat diye önüne "Şu yiyecekler zararlı, bu yiyecekler sağlıklı. organik yiyelim sağlığımız önemli,  sonra düşünürsün satılan yiyecekler neden o zaman hep zehir?” Bunu   düşünürken birden aynı motda aynı gülümsemeyle birbirinin aynı yüzlü kadınların öz çekimleri. güzelleştirme  programlarıyla yapılan resimler herkes 20 yaşında. Gülersin  tövbe tövbe diyerek gülümsemen geçmeden hayvanlara çocuklara kadınlara insanlara yapılan zulümler çıkıverir karşına. Kaşlar  çatılır yine saydırırsın bildiğin bütün küfürleri. Küfrün  bitmeden pat başka paylaşımlar. Taktir  beklercesine özenle hazırlanıp çekilmiş sofralar, evlerin fotoları,(özenle çekilmiş doğa fotosu tabiki tercihimizdir) yine normale döner duygu fonksiyonların. Bu  arada bildirimler canlı videolar durum paylaşımları bakmadığın bir sürü paylaşım bu süreç sürüp  gider. Arada  reklamlar ve akşam olur sana kalan saat dilimlerinde TV’de akşam haberleri. Onu  yazmama bile gerek yok. Bir  kanalda sanırsın her şey harika, diğerindeyse her şey altüst. Beyin  yakan diziler. Sigara, alkol buğulanır ama insan öldürmek sıradan günlük eylem, silahlarda aksesuar sanırsın. Hep  bir gerginlik, hep bir entrika, hep bir süper kahramanlar, hep şaşaalı evlerde oturan lüks arabalı yaşamlar.

Çocuklarımızı  nasıl koruyacağız bu düzenden deyip  düşünürken alın size bir bunalım. Sosyal  medya dışındaki yaşam zorluğu da binmiştir zaten omuzlarınıza. "Faturalar çok geldi, alım gücümüz gerçekten azaldı, kira günü ne çabuk geldi ayların günlerin nasıl geçtiğini anlamıyorum. Ahir  zaman gelirken böyle olurmuş" (Yoksa it gibi çalışıp kendimize vakit ayırmamamızdan değildir vaktin bereketsizliği) beyinlerimiz o kadar dolu ki zaman kavramını değiştirdik farkında değiliz. Kendi  ahirimizi kendimiz getirmişiz zaten makineleşerek. Ama  yaşam güzel her şeye rağmen mutluda oluyoruz  elbet. Ama  neden? "Bugün çok güldüm kesin ağlayacağım" yada "Niye mutluyum ki ben şimdi kesin var ya kesin bir şey olacak" demiyor muyuz? Biz  farkındayız sorunlarımızın aslında ama imkanlarımız kısıtlı mutluluk için. İmkanı  olanlar sosyal medyada mutluluk pozları verene kadar lütfen bırakın telefonlarınızı her anı dolu dolu yaşayın. Kendinizin  aynı pozlarını yüz kez çekerken çocuklarınızla yaşayacağınız anılarınızı, yanınızdan geçen kelebeği ne bileyim kuş cıvıltısını ve sudaki küçük balıkları kaçırıyorsunuz. Mutluysanız  yada mutsuzsanız dolu dolu dibine kadar yaşayın. hayat o kadar kısa ki, ruhumuzu besleyen ne varsa yaşamda adı sevgi ama bu sevginin bir ruhu olmalı. Gerçek  yaşam gibi. Bırakın  sanal mutlulukları. İnternet  araç olmalı yaşam döngümüzde amaç değil. Gerçekten  mutluysak gülümsememizi paylaşalım anlık öz çekim için sahtelik takınmadan. Bunlar benim düşüncelerim. Katılır ya da katılmazsınız. ama internetsiz yılları gören biri olarak sahteleştik. Sizde fikirlerinizi yada benim unuttuklarımı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yeni bir yazımda görüşmek dileğimle..!Bu yazı 341 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI