Bugun...


MEHMET REBİİ ÖZDEMİR


Facebookta Paylaş

130 YILLIK EV YENİDEN HAYATA MERHABA DEDİ
Tarih: 12-04-2019 18:23:00 Güncelleme: 12-04-2019 18:23:00


 Bafra’da, 1889 yılında Rumlardan kalma bir eve, evin sahiplerinin torunu olan gıda mühendisi Süphan Feyza Bektaş, tarafından aylarca süren ve daha da sürecek olan tadilat ve revizyon çalışmalarının ardından ortaya sanki daha yeni yapılmış gibi müthiş bir ev çıkmış.

Süphan Feyza Bektaş, kafasındaki düşüncesini bire bir uygulayarak, atıl vaziyetteki evin bütün tadilatında elinde çekiç, keser, çivi, döşeme malzemeleri, masaların ayakları, sandalyelerin ayakları, duvarlara monte edilen irili ufaklı aklınıza gelebilecek ne varsa hepsini kendi elleriyle dizayn etmiş.

Görseniz evde tam bir nostalji ve otantik görünüm hakim. Eski sandalyelerin yeniden döşenerek sağlamlaştırılmasını, masaların yeniden onarılması, duvarlardaki duvar kağıtlarının yeniden tanzimi çiçeklerin peyzajı, ahşap ve demir aksamlı tüm eşyaların boya ve vernikleri torun Süphan Feyza Bektaş tarafından düzenlenerek konukların ağırlanmasına hazır hale getirildi.

Büyük Ev adını nereden aldığını da yaratıcısı Süphan Feyza Bektaş, şöyle anlatıyor. “Bizim bu evimiz yani  “BÜYÜK EV” benim yıllardır aklımın köşesinde duruyordu. Eğitimimdi, çalışmalarımdı, seyahatlerimdi derken bugünlere kadar geldik. Ama bundan sonra, her saatim, her dakikamı fırsat buldukça “BÜYÜK EV” içi harcamaya çalışacağım. Size anlattığım gibi, eski sandalyelerin yüzlerini ben kendi ellerimle bire birer döşedim. Kırık yerlerini yapıştırdım, çiviledim, vidaladım, boyaları dökülmüş olanlarını boyadım, demir aksamlı olanların paslarını tek tek zımparaladım ve günlerce onları boyadım. Duvarlarımıza o kadar özendim ki, anlatamam. Yaptığım işlerin çok azında eğer fiziken gücüm yetmediyse yardım alıp yapmışımdır.  Dış cephenin boyanmasında destek aldım.  Çiçeklerin dizaynında peyzajında o kadar zevk alarak çalıştım ki anlatamam.  Artık sona doğru yaklaşmaktayız. Bu konuda en büyük destekçim annem oldu. Ben bu işleri yaparken ve koşuştururken annemde birbirinden güzel lezzetli ev yemekleriyle ufak ufak gelen konuklarımıza yemeklerini tattırtmaktan geri kalmadı. Bafralılar bence çok şanslılar. Hem çok güzel nezih bir ortamda, hem merkezi bir yerde, hem organik ve taze yiyeceklerle kendilerini besleyecekler. Her şeyden önce bir Gıda Mühendisi olarak, işin başındayım.  BÜYÜK EV Bafralıların bence vazgeçilmezi olacak. Tiryakisi olacaklar BÜYÜK EV’in! BÜYÜK EV, bize dedelerimizden dedelerimiz de Rumlardan kalmıştır. Yuvarlatırsak eğer 130 yıllık bir evi biz bu hale getirdik. Bu evde zamanında 15 nüfuslu bir aile yaşam sürdürmüşler yıllar boyunca. İlerleyen zamanlarda herkes kendi hayatını idame ettirmek için BÜYÜK EV’den ayrılıp kendi evlerine gitmişler. BÜYÜK EV’i sonunda bu hale getirdik. İyi ki, bu kadar emek vererek dedemlerden bize kadar gelen BÜYÜK EV’i bu hale getirmişim. Umuyorum ki, Bafralılar ve dışarıdan gelecek olan konuklarımız bizim bağımlımız olacaklar. Bu hususta oldukça iddialıyım.  Büyük Ev’de, Cafe tarzı yiyeceklerden tutunda ev yemeklerine, özel gün toplantılarına kadar çok güzel günlerin aranılan adresi olacağız” dedi BÜYÜK EV’in mimarı olan Süphan Feyza Bektaş.

Bafralılara ve Bafra’ya yolu düşenler bu nostaljik ve otantik mekana uğrayıp keyifli vakit geçirmeniz keyfinize keyif katacaktır. Hiçbir şey yapmazsınız bile hoş sohbet Süphan Feyza Bektaş ile sohbet size iyi gelecektir. Süphan Feyza’nın, Büyük Ev macerasını dinleseniz zaten kimsenin söylemesine gerek kalmadan öncelikli tercihiniz  “BÜYÜK EV” olacaktır…

 Bu yazı 30 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI