Bugun...


MEHMET REBİİ ÖZDEMİR


Facebookta Paylaş

DURU BULGUR TÜKETİCİYİ MUTLU ETTİ!
Tarih: 24-11-2018 21:07:00 Güncelleme: 24-11-2018 21:08:00


Bu yazımda tüketici ve üretici arasında yaşananları yazacağım.

Tam da bu yazımı yazarken televizyonda bir haber, bir vatandaşımız arkadaşının doğum günü için internet üzerinden son model ve marka kahve makinesi almak için girişimini yaptı. Parasını yatırdı. Sıra kargo ile ürünü beklemeye geldiğinde kargo geldi ve kapıyı çaldı. Kargodan gelen kutuyu açan yurttaşımız adeta şok üzerine şok yaşadı. Parasını yatırdığı kahve makinesi yerine  yurttaşımıza basit bir su ısıtıcı ve yanında da bir 250 Ml su şişesi çıktı haberi 2-3 gündür haberlerde dolanıp duruyordu.

Bu kadar hırsız nasıl türedi? Buna neden meydan veriliyor? Denetleme mekanizması neden çalışmıyor? Çalışıyor ise  hırsızlık neden oluyor?  Nereden tutsak elimizde kalıyor. Her halükarda canı yanan tüketici oluyor.  Tüketici he aldığı üründe sıkıntı yaşıyor yaşamasına ama hakkını aramaya gittiğinde de üretici ürününün arkasında durmak yerine tüketici hatasından diyerek tüketiciyi  THH (Tüketici Hakem Heyetine) gitmesi için kimisi yönlendiriyor, kimisi de ne yaparsan yap diyerek kapıyı gösteriyor. İnternet üzerinden alışveriş yapanlar ise karşılarında tek bir muhatap bile bulamayanlar var. Kamusal  olan internet alışveriş siteleri dışında tüketici muhatap alan yok.

Asıl konuma gelmek istiyorum. Merkezi Karaman’da olan DURU bakliyatın ürettiği Bulgur, Fasulye, Nohut, Pirinç, Mercimek, Patlayan Mısır ve daha bir çok bakliyat ürünüyle hizmet vermekte olan bir  şirket.

DURU özellikle Bulgur üzerinde daha çok ürün  çeşidi var. Samsun’da bir tüketici şu an kapanmış olan bir marketten aldığı DURU bulgur ürünüyle ilgili sorun yaşadığını ve ürünün paketinin arkasında ki telefon numarasından fabrikaya ulaştığını ifade eden tüketici gelişmeyi şöyle aktardı.

“DURU bulguru marketten aldık ve bir süre sonra son kullanma tarihi gelmeden pakette bir sorun yaşadık. Hemen fabrikayı aradım. Hafta sonu olduğundan biz size mesai saati içerisinde hemen ulaşırız diyerek telefonu kapattık. Mesai saatinin ilk saatlerinde DURU  ürünleri fabrikasından aradılar. Beni dinlediler. Samsun’da çalışan personelimize bilgi vereceğiz ve sorun yaşadığınız ürünümüzü sizden alıp bize göndermesini isteyeceğiz dediler. Aradan iki gün geçti ve DURU  personeli olduğunu ifade eden bir şahıs  evimize gelip ürünü aldı. Fabrikaya gönderdi. Fabrika ürünü inceledikten sonra duyarlı bir tüketici olarak sizi kutluyoruz. Bizi bu konuda bilgilendirdiğiniz için şirketimiz adına teşekkür ediyoruz ve zararınızı hemen tazmin ediyoruz. Ve sizi bir DURU bulgur yemekleri kitabıyla ödüllendirmek istiyoruz” dediler.

Bütün üreticilerin öncelikle tüketiciyi dinlemesi ve tüketiciye her zaman ihtiyaç duyduklarını unutmamaları gerektiğini her fırsatta anlatmamız gerekir. DURU’ya bu konuda tüketici olarak çok teşekkür ediyoruz.

Bütün üreticilere son bir kez seslenmek istiyoruz. Tüketici sizin ekmek tekneniz. Öncelikle tüketiciyi dinleyin onları karşınıza almayın. Aksine tüketiciler konuşarak mutlaka anlaşabileceğiniz toplumdur. Üreticiler unutmayınız aynı zamanda sizlerde bir tüketicisiniz. Yazımın başlığında belirttiğim gibi keşke tüm üretici ve tüketici diyaloğu hep böyle mutlu son bulsa. Sattığınız her üründe her şeyden önce EMPATİ yapmayı sakın unutmayın. Tüketiciyi kaybetmekten ise kazanmanın yollarını aramaktan asla vazgeçmemenizi salık veririm.Bu yazı 972 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI